До 10-и юни (включително) земеделските стопани могат да извършват промени без санкция по вече подадените заявления за директните плащания, чийто срок за депозиране без санкции приключи на 23 май, съобщиха от министерството на земеделието. По предварителни данни подадените заявления са над 105 хиляди, а очертаната площ надхвърля 38 милиона декара.
Данните са стряскащи, защото заявленията са с 35 хиляди повече от декларациите, депозирани през 2018 г., когато бяха заявени същите по размер обработваеми площи. Единственото обяснение е в раздробяването на крупните стопанства, породено от очакваните ниски тавани за обработваемите земи, които ще се подпомагат в следващия програмен период.
Според последните промени в Наредба 5 за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания, публикувани в днешния брой на Държавен вестник, до 10 юни земеделските производители може да добавят и допълнителни схеми и мерки, както и земеделски парцели и/или животни по заявените схеми и/или мерки.
До 17 юни пък е срокът със санкции от 1% за всеки работен ден закъснение, припомниха от ведомството.
В резултат на промяната в срока за подаване на заявления за подпомагане, настъпват изменения и в крайните срокове за задържане на животните.
За Кампания 2019 по схемите за обвързана подкрепа периодът на задържане е 80 дни - от 18 юни до 5 септември 2019 г. включително, а по схемата за преходна национална помощ за овце и кози периодът на задържане е 100 дни - от 18 юни до 25 септември 2019 г. включително.
Променя се и датата, на която кандидатите по схемата за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството, следва да отглеждат 70% от референтните животни в стопанството си. За Кампания 2019 тя е 17 юни.