От една седмица Синор.БГ задава въпроси на министерството на земеделието по началото на Кампанията за директните плащания, която по закон официално би трябвало да тръгне на 1 март 2019 г. Но ако съдим по ответното мълчание, очевидно се натъкваме на фал старт като в първата година на втория програмен период. Само че тогава администрацията имаше обяснение заради късните срокове по прилагане на европейското законодателство. Сега е напълно необяснимо защо министерството на земеделието закъсня с промените в наредбите и защо в последния ден на февруари нито една от тях не са обнародвани в „Държавен вестник“.
Особено необясним е фактът, че наредба 3 за директните плащания беше коригирана два пъти, в резултат на което едномесечният срок за нейното обсъждане ще приключи едва на 3 март, тоест три дни след официалния старт на кампанията.
Очевидно заради мудността по въвеждането на промените за 2019 г. фермерите ще могат да чертаят едва от средата или края на март. Но през последните години стана практика срокът за кандидатстване да се свива от три на два месеца, така че хората от бранша остават напълно безсилни пред факта държавната администрация да не спазва собствените си правила.
В същото време още през ноември 2018 г. фонд „Земеделие“ обеща да проработи и електронното въвеждане на данните.
И досега обаче нито една от браншовите организации нямат официална информация дали и в какъв вид ще функционира тази система. Напълно излишно става и създаването на наръчник за кандидатстване, затова е по-добре той да се разпространява само електронно. Липсват и списъци със срещите на земеделските служби с фермерите, които обикновено се провеждат през март.
Именно затова и отделните браншови организации са започнали сами да информират членовете си, така че в крайна сметка бизнесът вече разчита основно на своите структури.