Начало » Хоби земеделие » Цветарство
11.01.2019 г.

Лечебното каланхое – видове, ползи и приложение

Лечебното каланхое – видове, ползи и приложение

Калнхоето е сукулентно растение от семейство Дебелецови. Известни са около 200 вида, но само два от тях притежават лечебни свойства. В естествена среда расте в Южна Африка, Южна Азия, Китай, о-вите Ява и Мадагаскар, също из тропиците на Южна Америка. У нас се отглежда като стайно растение и е по-популярно с декоративните форми, които са изпъстрени с различни цветове – бяло, различни нюанси на розово, оранжево, червено и жълто, но те не са лечебни.

Лечебни свойства притежават само два вида – Каланхое Дегремонтиана и Каланхое Пината, които си приличат. В последните години се правят изследвания и върху Каланхое Тубифлора, а резултатите показват силно изразен противораков ефект.

При Каланхое Пината листата са овални, назъбени със заострен връх и едноцветна зелена окраска.
Каланхое Дегремонтиана има триъгълни и удължени листа, които са назъбени като трион и симетрично разположени спрямо средната жилка. Повърхността на листата е тъмнозелена с виолетов отенък към периферията, а на обратната страна на листата се виждат ясно тъмновиолетови петна. Растението достига височина до 1 м, а в някои случаи и повече.То не притежава високи декоративни качества и едва ли може да се нарече много красиво, но е много ценено заради лечебните качества. 

Дългите заострени листа, с многобройни детки по тях, приличат по-скоро на крокодилска паст и вероятно поради тази асоциация често го наричат така – крокодил. Но това е само за външната прилика със страшния звяр, а заради лечебните му свойства хората са му присвоили и други имена. В Русия и Китай е познато като „доктор“, „домашен лекар“ или „хирург без скалпел“. В Европа е известно като „Цветето на Гьоте“. Великият немски поет, философ и учен изучавал продължително свойствата му и бил пленен от необичайната висока активност на растението при вегетативно размножаване. Той е открил и изследвал по-голямата част от лечебните му свойства. 

Лечебни свойства
Листата и сокът от тях се използват с лечебна цел. Сокът е прозрачен или леко мътен с жълтеникаво-оранжев цвят. В него се съдържат много полезни вещества и микроелементи: полизахариди, дъбилни вещества, флавоноиди, ябълчена, лимонена, оцетна и оксалова киселина. Съдържа още: алуминий, желязо, калий, калций, мед, силиций и манган.
Лечебният сок е в състояние да спира възпалителните процеси в човешкия организъм. Регенерира клетките и благоприятства оздравяването на рани, като оказва и бактирицидно действие, в резултат на което раните се изчистват от загнояване и некротизирали тъкани. Сокът се използва за регенериране на тъкани не само в човешкия организъм, но и при животните. Каланхоето по лечебни качества е най-силен конкурент на алоето. Лечебните видове лекуват циреи, кървящи рани, кожни обриви, екземи, херпес, облекчава псориазиса, хрема и киселини в стомаха, спира кървенето при парадонтоза.

Препарати от каланхое се използват за лекуване на изгаряния и травми на очите.

От листата се приготвят настойки – спиртна (5 листа в 0,5 l спирт престоява 10 дни на тъмно) и водна (5 листа се заливат с 250-300 ml гореща вода за 20 минути).

За кожни проблеми се използва маз – 20 ml екстракт се смесва с по 50 ml ланолин и вазелин. Нанася се директно или върху стерилна марля. 

При декубитални и други рани се използват листа, които са почистени от външната обвивка и се прави стерилна превръзка.
Каланхоето присъства в много козметични продукти.

Противопоказания
Противопоказно е при: бременност и кърмене, при ниско кръвно налягане, цироза на черния дроб, бронхиална астма и алергични реакции.

Размножаване и засаждане
Лечебните видове каланхое се размножават чрез детки, които израстват по листата. Не е необходимо никакво усърдие, защото е достатъчно да паднат върху пръст и много бързо пускат корени.
Като сукулент, каланхоето предпочита лека и пропусклива почва, но с достатъчно хранителни вещества. Обича обилна слънчева светлина и умерено поливане. Издържа на засушаване.

Вредители и болести
Лечебните видове каланхое по-рядко страдат от болести и неприятели. Най-често се срещат гъбични заболявания, а при продължително преовлажняване се наблюдава едема – кафяви твърди петна по листата.

 

Лечебното каланхое – видове, ползи и приложение
182041
 

Последни материали
Виж
ДФЗ
Днес и утре парите за обвързаното подпомагане ще стигнат до фермерите
Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата
Важно!
Необходима подготовка за каляване на разсада преди садене
Шапка невидимка
От БАБХ не знаят за протест на овчари, които бойкотирали техни разпоредби
Форумът се провежда от 12 до 16 май в Стара Загора
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора
Присъдиха награда от 100 хиляди евро за принос към хуманното отношение към животни
Свързани материали
Виж
Каланхоето – повече багри в стаята
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини