Партида грузински лешници с признаци на плесенясване е била върната от българските санитарни власти на страната-изпращач на 12 декември, става ясно от потребителския портал на Европейската система за бързо оповестяване за хранителните продукти и фуражите. Партидата е съдържала отровното вещество афлатоксин, съобщи за грузинската телевизия „Пирвели” началникът на отдела за храни и напитки към Националната агенция за храните на Грузия Марям Гордадзе. Това е 6-ти случай за 2018 г., в който партиди лешници от Грузия са върнати от държави-членки на Европейския съюз заради наличието на афлатоксин, добави Гордадзе, без да уточнява за какви количества става въпрос. Информация на агенцията сочи, че случаите дори намаляват, след като през 2016 и 2017 г. са били по 9.
Началникът на отдела бе категорична, че партидите развалени лешници не навлизат на грузинския пазар. „При връщането на стоката агенцията получава известие, след което наши представители запечатват товара и извършват съответните процедури, включително унищожаването му. Това е европейската практика”, обясни тя.
Според председателя на грузинската Асоциация за преработка и износ на лешници Леван Кардава върнатите партиди не надхвърлят 1% от целия износ на ядки от страната. Кардава обясни, че процесът на плесенясване и съответно на образуване на афлатоксин е следствие от неправилното преработване и сушене на ядките. Проблемът е познат от години, но е чудно защо практиката продължава, след като проверката за наличието на отровното вещество в 2-те лаборатории в страната не е скъпа за разлика от сериозното финансово бреме при връщането на партида с афлатоксин, коментира той.
Грузия обаче не е единствената страна, чиито лешници биват връщани от ЕС. Афлатоксин се открива често в партиди от големи износители като Турция и Италия. Гордадзе посочва, че през 2016 г. Европейската комисия е получила 74 уведомления за съдържанието на това токсично вещество в партиди с ядки от Турция – бадеми, лешници, фъстъци, шам-фъстък, като в половината случаи той е бил открит в лешници. В случая с Италия през 2016 г. ЕК е получила 58 съобщения за повишено ниво на афлатоксин в лешници и други ядки, произведени в страната.
Началникът на отдела отбеляза също, че често като грузински в ЕС се опитват да внесат ядки от Азербайджан, чието качество е по-лошо. „От гледна точка на афлатоксина Азербайджан е включен от ЕС в списъка със страни с висок риск. Понякога нашите износители разполагат и и азербайджански лешници, които продават в ЕС заедно с грузинските. В конкретния случай обаче лешниците са били само грузински”, изтъкна тя.