Сравнително ранното понижение на температурите през ноември на територията на Украйна доведе до спиране на развитието на есенниците 2 седмици преди средния дългогодишен график, се посочва в обзора за селскостопанска метеорология на Националната академия за аграрни науки на страната, цитирана от електронното издание АПК-Информ. „Тази ситуация се повтаря, но ако през миналата година след временното затопляне през декември и началото на януари растенията успяха да възстановят жизнените си процеси, проявяващи се в незначително развитие на кореновата им система, то през тази година можем само да се надяваме на подобно развитие”, посочват авторите на обзора.
В документа обаче се изтъква, че дори при преждевременното спиране на развитието есенниците и по-конкретно пшеницата са започнали презимуването в добро и удовлетворително състояние на голяма част от засетите площи. „Само късните посеви, засети след 10 октомври след прибирането на слънчогледа и царевицата, предизвикват определени притеснение за по-нататъшното си презимуване, тъй като растенията при толкова късна сеитба не са се разклонили и при тях се наброяват от 1 до 3 листа”, се добавя там.
Междувременно ураганът и силните снеговалежи от миналата седмица в южната част на Русия не са повлияли върху състоянието на есенниците там, твърдят регионални специалисти, цитирани от агенция „Интерфакс”.
Говорител на министерството на селското стопанство на Краснодарския край посочи, не не са регистрирани загуби. „Като цяло състоянието на посевите се оценява като добро, това потвърждават и учените”, обявиха от вемодството, но се въздържаха от прогнози за бъдещата реколта с обяснението, че още е прекалено рано.
Заместник-министърът на селското стопанство на Ставрополския край Андрей Олейников пък съобщи, че заради ниските температури в региона развитието на есенниците е спряло. „Същевременно с настъпилото застудяване продължава втората фаза от закаляването им. В началните си етапи на развитие есенниците са по-устойчиви на ниските температури, а във възела на братене се запазват положителни температури, което не дава повод за притеснения”, уточни Олейников. По думите му посевите с есенници имат достатъчно добра устойчивост на неблагоприятни ситуации благодарение на вложените минерални торове и използването на обработен посевен материал, а това осигурява надеждност за благополучното им презимуване. В Ставрополския край с есенници са засети 2 млн. хектара, като на 83% от площите растенията са покълнали и 73% са в добро и удовлетворително състояние, без да са отчетени загуби.