Начало » Хоби земеделие » Цветарство
07.12.2018 г.

Как да накараме коледничето да цъфти редовно

Практика
Как да накараме коледничето да цъфти редовно

sinor

Латинското име на коледничето е шлумбергера (Schlumbergera truncata). Носи името на френския изследовател и колекционер на кактуси Шлумбергер. То е едно от малкото цъфтящи през зимните месеци цветя – Рождество е времето, в което цъфти най-активно и народът го е нарекъл коледниче. Цветето на късия ден принадлежи към групата на сукулентите.

Родината на коледничето са горите на Източна Бразилия. Там расте като епифит по стволовете и корените на дърветата. В естествената среда цъфти в разгара на тропическото лято, но като стайно растение е принудено да променя привичките си – у нас се усмихва  на заснежената зима със своите бели, розови и червени цветове и носи много радост в домовете ни. Независимо от всичко това, шлумбергерата е цвете, което се отглежда много лесно. Обича обилната светлина, но не харесва преките слънчеви лъчи. Обича влагата и въздушната влажност, но не и преполиването.

Размножава се лесно, като резник може да бъде всеки сегмент от членестото стъбло. Остава се малко да завехне и се засажда, като най-благоприятното време за това е след прецъфтяване и до началото на лятото.

Ако коледничето не цъфти – причините за липсата на цветове могат да бъдат много и различни. Най-често срещаните са следните: много голяма саксия, нарушена коренова система, застой поради недостатъчно често пресаждане, честа смяна на мястото и често пресаждане (пресаждането се прави на веднъж на 2-3 години), недостиг на хранителни вещества, недостатъчно поливане или преполиване, липса на достатъчно светлина.

Кои са най-важните условия за цъфтеж?

Коледничето е цвете на късия ден – то се подготвя за цъфтеж и цветоноси при продължителност на нощта 12-14 часа. Подготвителният период в летните месеци е много важен – достатъчно светлина, но защитеност на растенията от преки слънчеви лъчи и редовно, но умерено поливане. Есенният сезон е характерен с удължаване на нощния режим и растенията получават сигнал за образуване на пъпки. Можем да им помогнем, като осигурим благоприятни условия. Ако през лятото поливането е „по-често, но по-малко количество“, през септември трябва да се намали, а през октомври да се сведе до минимум. Когато започнат да се показват първите цветни пъпки, растенията не бива да сменят местоположението си, а дори и въртенето на контейнерите около оста е нежелателно. Тогава идват и първите сигнали за подхранване на растенията и постепенно започва редовно поливане. Подхранването продължава и по време на цъфтежа с несъдържащи азот хранителни вещества.

Цвете билка и биопестицид!

От всичко изложено тук става ясно, че е важно да се намери „златната среда“ и коледничетата ще ни радват всяка година с обилен цъфтеж.

Пазарът предлага много и различни видове препарати за листно и кореново торене на кактусови растения, а също и почвени смеси.

Как да накараме коледничето да цъфти редовно
179545
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
След като се появят пъпките не бива да се мести, чувства се добре без парно отопление
Коледничето цъфти на хладно
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини