През последните дни в медийното пространство започнаха да циркулират информации (предимно превод от украински източници) за масово пренасочването на купувачите на руска и украинска пшеница към други доставчици предвид кризисната ситуация в Азовско море. Според представители на авторитетни западноевропейски компании, опериращи в черноморския регион, подобни тенденции поне засега няма и тези внушения имат чисто спекулативен характер.
„Напрежението в отношенията между Русия и Украйна едва ли ще възпрепятстват износа от тези два основни доставчици на пшеница”, коментират от борсата в Париж. "От руснаците не може да се очаква да блокират собствения си износ. Изглежда, че основният проблем в черноморската търговия може да бъде само краткосрочното нарастване на разходите за доставка от Азовско мореq обусловено главно от нежеланието на корабособствениците да изпращат корабите си в район, където биха могли да възникнат въоръжени конфликти ", смята германският търговец.
Повечето западни анализатори са категорични, че изострянето на отношенията между Русия и Украйна едва ли ще има сериозни последици за зърнената търговия в региона, още повече че „търсенето на източноевропейската пшеница в момента е относително ограничено”.
Впрочем това важи не само за зърното с произход от Източна Европа, но и за европейския пазар като цяло. Европейските износители на пшеница напоследък се оплакват от засилване на конкуренцията от страна на САЩ, Аржентина и дори Уругвай. От стагнация в експортната дейност се оплакват и износителите на германска пшеница.
„Аз виждам само две експортни партиди германска пшеница, натоварени за Саудитска Арабия през този месец, а това е недостатъчно за да подкрепи пазара”, споделя германски търговец. За спад в търсенето на пшеница сигнализират и полските зърнопроизводители.
Но да се върнем към ситуацията в Азовско море и разговорите, че напрежението там може да рефлектира за забележимо повишение на експортните цени на руската и украинската пшеница.
Както вече отбелязахме по-гореq руснаците едва ли ще допуснат редуциране на своя износ. От друга страна, сериозните анализатори не виждат как ситуацията в Азовско море може да провокира изразено покачването на експортите цени на украинското зърно и то по много проста причина.
От украинските пристанища на Азовско море се изнасят предимно черни и цветни метали. Делът на Мариупол и Бердянск в износа на зърнени храни от Украйна е направо нищожен – само 1,5-2,0% и дори ако има някакво забавяне на товаренето на шлеповете там (това са плитководни пристанища)q това няма да има значимо влияние върху украинския зърнен износ.