Ако дейността на руските пристанища в Азовско море бъде ограничена в значителна степен или те бъдат напълно затворени за търговски операции, на турските вносители на зърно ще се наложи да търсят нови източници на доставки и това може да се окажат държавите от Балканския полуостров, включително България, Румъния, Молдова и Сърбия, както и Унгария и Украйна. Това заяви в средата на седмицата експертът от електронното издание Sunseedman Вейсел Кая в коментар за АПК-Информ. „Трябва обаче да се вземе под внимание, че дейността и на украинските пристанища в Азовско море може да бъде ограничена. Тогава за покупките ще останат достъпни само дълбоководните пристанища в Черно море, където цените на зърнените и маслодайните култури винаги са по-високи”, подчерта Кая.
Според него търговците на международните пазари не очакват изострянето на напрежението във водите на Азовско море да създаде значителни проблеми с движението на плавателните съдове, но получилата се ситуация може да доведе до повишение на ставките за транспортни разходи по море и на застрахователните премии, а оттам – и до известно повишаване на цените на зърнените култури. Това се отнася най-вече за доставката на стоки от Русия за Турция, тъй като оборотът между двете страни се осъществява най-вече през пристанищата в Азовско море, и може да засили допълнително интереса на турските вносители към други доставчици, смята Кая.
Впоследствие думите му бяха потвърдени най-малко по отношение на работата на украинските пристанища в Азовско море, след като министърът на инфраструктурата на Украйна Владимир Омелян написа в социалните мрежи, че влизането и излизането на кораби в Мариупол и Бердянск е на практика блокирано от руски военни съдове, като движение през Керченския проток има само към руските пристанища в Азовско море. За влизане в морето вече чакат 18 кораба, от които 4 плават към Бердянск и 14 – към Мариупол, а за излизане – 3 от Бердянск и 6 от Мариупол, като още 8 са готови за отплаване, но изчакват на пристаните. „Действията на руската страна говорят за целенасочено ескалиране на ситуацията в Азовско море и за дестабилизиране на района. Целта е очевидна – блокиране на дейността на украинските пристанища в акваторията на Азовско море и постепенното изтласкване на Украйна от нащите законни територии, установени от нормите на международното право”, коментира Омелян.