Начало » Важно за фермера » Гори и екология
03.12.2018 г.

Европейските държави ще работят за опазването на дунавската есетра

Бракониерството и незаконната търговия с див хайвер са най-големите заплахи пред есетрите
Европейските държави ще работят за опазването на дунавската есетра

Популациите на европейските есетри получиха шанс за бъдеще след десетилетия на спад в числеността им, в резултат от бракониерство и загуба на местообитания. Най-накрая 50 европейски държави и Европейският съюз се обединиха около подробен план за действие с цел спасяването на емблематичните видове. Сериозният ангажимент, който трябва да се прилага на територията на целия континент, беше приет в Страсбург от Постоянния комитет на Бернската конвенция и Конвенцията за опазване на европейската дива природа.

Планът за действие покрива осем есетрови вида. Седем от тях са включени със статус на критично застрашени в Червения списък на застрашените видове, докато последният е класифициран като уязвим. Планът има за цел да съхрани последните оцелели популации, да възстанови унищожените им местообитания, да сложи край на бракониерството и да върне отново есетрите в европейските реки.

„Днес имаме шанса да спасим европейските есетри: удивителни риби, които съществуват от времето на динозаврите и могат да достигнат размерите на лек автомобил,“ казва Беате Щрибел-Грайфер от WWF Австрия. „Есетрите са останали само в няколко реки, но сега европейските държави най-накрая се съгласиха да работят заедно, за да не допуснат изчезването им“.

Въпреки че са широко разпространени едва допреди няколко века, днес есетрите се намират в тежка ситуация. Установено е, че се възпроизвеждат естествено само в две европейски реки – Дунав и Риони в Грузия. Малки местни популации се срещат също и във френската река Жиронд, както и в По в Италия, но те вероятно не се възпроизвеждат.

„В долното течение на река Дунав са останали единствените жизнеспособни размножаващи се популации на четири вида есетри в Европейския съюз. Това са моруната, руската есетра, пъстругата и чигата, докато шипът и атлантическата есетра се смятат за изчезнали“, коментира Екатерина Войнова, старши експерт на практика „Дива природа“ във WWF България. „В миналото те са стигали в близост до изворите на Дунав, за да хвърлят хайвера си, а сега язовир „Железни врата“ ограничава миграционния им маршрут на едва 836 километра.“

В световен мащаб 85 % от есетровите видове са застрашени от изчезване, което ги прави най-застрашената група от видове на планетата, сочат данните на Международния съюз за защита на природата.

Разработен от WWF и Световното дружество за опазване на есетрите, в сътрудничество и с други международни експерти, планът включва набор от мерки за опазване на популациите, като идентифициране и защита на естествените им местообитания и миграционни коридори. Планът предвижда и действия за справяне с бракониерството и незаконната търговия с диви есетрови продукти – непосредствената заплаха за оцеляването на видовете.

„Справянето с бракониерството и незаконната търговия с див хайвер ще спечели време за да могат другите действия по опазване на есетрите да дадат резултат,“ казва Йорн Геснер, експерт в Световното дружество за опазване на есетрите. „Страните трябва да направят нещо повече от подписване на споразумението. Те трябва да предприемат незабавни стъпки по изпълнението му и да работят заедно за това. В противен случай ще станем свидетели на изчезването на тези видове още в рамките на нашия живот.“

Есетрите са безпогрешен показател за екологичното състояние на водните екосистеми, тъй като живеят дълго, достигат късно полова зрялост и използват различни хабитати. Затова експертите се надяват, че мерките за тяхното опазване ще бъдат от полза и за други видове.

Историческото споразумение идва няколко седмици след като докладът на WWF „Жива планета“ определи сладководните популации като най-застрашените на планетата. Документът, който излиза веднъж на всеки две години, подчерта катастрофалния спад в числеността на сладководните видове, достигащ до 83 % от 1970 г. насам.

Европейските държави ще работят за опазването на дунавската есетра
17636
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Изследването сочи безопасен щам, който не е причина за смъртта на рибите
Няма риск за здравето на хората в случая с холерни вибриони в проба от есетра
С 5 години се удължава забраната за улов на застрашени видове есетрови риби
Mъртвата възрастна руска есетра, документирана в България от 17 години насам
Критично застрашен вид риба е открита мъртва при незаконен улов с кърмаци по Дунав
Рибата е жива
200-Килограмова моруна конфискуваха инспектори на ИАРА край Силистра
WWF
Рядка руска есетра, уловена и върната в Дунав, носи нова надежда
WWF със спешни мерки за опазване на дивите есетри в света
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини