На проведения във Виена 8-и Международен есетров симпозиум природозащитната организация WWF обяви нова стратегия за опазване на есетрите - най-застрашените риби в световен мащаб, съобщиха от организацията. През последните 50 години есетровите популации са намалели драстично поради бракониерство, загуба на естествената им среда, замърсяване и преграждане на реките, което блокира миграционните им маршрути.
Всички есетрови видове са класифицирани като застрашени в Червения списък на IUCN, като 17 от 27-те вида са определени като критично застрашени и четири - като евентуално изчезнали.
„Есетрите са плували по времето на динозаврите преди 200 милиона години, но тези удивителни риби могат скоро да изчезнат от земята, ако не спрем незаконния риболов и унищожаването на естествената им среда – основни причини за тяхното изчезване", заяви Стюарт Ор, ръководител на направление „Води“ на WWF на представянето на есетровата стратегия.
„Моруната е най-голямата сладководна риба в света, но никой вече не вижда 7-метрови есетри. Всъщност е голяма рядкост изобщо да се види дива есетра. Загубихме няколко вида и можем да загубим всички, ако правителства, местни общности, учени и природозащитници не обединят усилия за тяхното опазване колкото може по-скоро“, добави Ор.
WWF работи с партньори от Европа, Азия и Северна Америка, където все още се срещат диви есетри, за да помогне да се сложи край на прекомерния улов на тези риби за хайвер и месо, да се запазят ключовите им миграционни маршрути, да се защитят и възстановят основни речни местообитания и да се създадат центрове за възстановяване на дивите популации.
За постигането на тези цели новата дългосрочна стратегия обхваща широк спектър от дейности – от подкрепа за по-строго прилагане на съществуващите закони, до разработване на алтернативни източници на доходи за рибарските общности и гарантиране, че опазването на есетрите се включва в инвестиционните политики на обществени и частни финансови институции.