Всеки юрист в областта на нормативната уредба ще ви каже, че да възлагаш на парламентарна комисия да се заеме с проект за наредба, което е изцяло в задълженията на изпълнителната власт, си е пълен правен абсурд. Думата ни е за днешното гледане от депутатите на проекта за наредба на икономическото министерство за реда и условията за водене на регистър на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, който натоварва земеделските производители със свръхтежки ангажименти по отношение на разходването на горивата.
Тази наредба е свързана с приетия през пролетта Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, при чието гледане обаче изрично беше посочено, че изискванията на този закон няма да се отнася до земеделските производители. Всички помним огромното недоволство на зърнопроизводителите, протестиращи срещу първия вариант на този закон, поставящ сектора едва ли не сред рисковите звена във веригата на търговия с горива.
Целият бранш тогава изригна срещу намеренията на държавата да постави на едно ниво техните малки количества с горива, ползвани за земеделски дейности, със складовете на бензиностанциите, където реално би могло да действа сивият сектор. След дълги и продължителни разговори между браншовиците, министерството на земеделието и народните представители и след намесата на премиера Бойко Борисов законът беше променен, така че да не задължава земеделските производители да водят стриктен отчет при ползването на горивата. Мотивите на фермерите бяха, че този контрол е разписан в други закони и наредби на министерството на финансите и на земеделието, които достатъчно стриктно следят разхода на горива през кампаниите.
Само половин година след затихване на скандала обаче работна група от юристи на газовата асоциация без участието на министерството на земеделието е изфабрикувала новия проект за наредба, която за втори път връща земеделците в полето на излишната бюрокрация. По повод тази наредба председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов заяви преди 10 дни пред Синор.БГ, че ръководството на организацията подготвя становище, което да обсъди с администрацията. Становището е готово и по всяка вероятност ще бъде представено днес пред парламентарната комисия за борба с контрабандата, която не може да не е знаела как изглежда новата скандална наредба.
„Самият аз не мога да си обясня кой иска да предизвика това напрежение, въпреки че ние имаме изрично обещание от премиера земеделският сектор да бъде изключен от изискванията на този закон“, коментира преди време Костадинов по повод наредбата. Зад него застава цялата земеделска общност.
Остава да видим защо наредбата не беше свалена от страницата на министерството на икономиката за цялостна ревизия.