Начало » Новини » Света
15.11.2018 г.

От 2021 до 2026 г. България ще разчита на 5,6 млрд. евро по директните плащания, при одобрение от ЕП

Доклад на Европарламента
От 2021 до 2026 г. България ще разчита на 5,6 млрд. евро по директните плащания, при одобрение от ЕП

sinor

В доклада на Европейския парламент по предложенията за бъдещата ОСП 2021 – 2027 година, представени от Европейската комисия (ЕК), няма промени в размера на бюджетите по директните плащания за държавите-членки, предложени от ЕК. Така за седемгодишния период България ще получи общо над 5,6 милиарда евро само за директни плащания, като разпределението по годините върви с леко завишение в сумите.

Планираното разпределение за страната ни е следното – за 2021 г. за директни плащания фермерите ще получат 776 281 570 евро, през 2022 г. - 784 748 620 евро, през 2023 - 793 215 670 евро, през 2024 г. - 801 682 719 евро, през 2025 г. - 810 149 769 евро, през 2026 г. -    818 616 819          евро и през 2027 г. и следващите - 818 616 819 евро.

В доклада на Европейския парламент са направени 448 предложения за промени в регламента за стратегическите планове на ОСП.

С оглед на по-нататъшното подобряване на качеството на изпълнението на ОСП от ЕП предлагат подпомагането на доходите да бъде насочено към истинските земеделски стопани. С цел осигуряването на общ подход на равнището на ЕС за такова насочване на подпомагането, следва да бъде установено рамково определение за„истински земеделски стопанин“ с основните елементи.

Въз основа на тази рамка държавите членки следва да определят в своите стратегически планове по ОСП кои земеделски стопани не се считат за истински земеделски стопани въз основа на условия, като приходи, вложена работна ръка в стопанството, предмет на дружеството и включване в регистрите. То също така не следва да води до възпрепятстване на подпомагането за земеделски стопани, които извършват разнородна дейност — тези, които извършват стопанска, но и неселскостопански дейности извън стопанството, тъй като техните многобройни дейности често укрепват социално-икономическата структура на селските райони.

При всички случаи рамковото определение следва да допринася за запазване на семейния модел на селско стопанство, съществуващ в Европейския съюз, и да се основава на истинска селскостопанска дейност.

С цел да се осигури съгласуваност между интервенциите под формата на директни плащания и видовете интервенции в областта на развитието на селските райони при постигане на целта за приемственост между поколенията, на равнището на Съюза следва да се установи рамково определение за„млад земеделски стопанин“, с основните елементи.

Както е посочено в съобщението относно„Бъдещето на прехраната и селското стопанство“, в контекста на засилена пазарна ориентация на ОСП експозицията към рисковете на пазара, изменението на климата и свързаните с него все по-чести и сериозни екстремни метеорологични условия, както и санитарните и фитосанитарните кризи, може да доведат до рискове от нестабилност на цените и нарастващ натиск върху доходите.

По този начин, въпреки че земеделските стопани носят в крайна сметка отговорност за определяне на собствените си стопански стратегии, следва да се създаде надеждна рамка, за да се осигури подходящо управление на риска. За тази цел държавите членки и земеделските стопани могат да създадат платформа на равнището на Съюза за управление на риска за изграждане на капацитет, за да се предоставят на земеделските стопани подходящи финансови инструменти за инвестиции и достъп до оборотен капитал, обучение, трансфер на знания и консултации.

В следващите текстове Синор.БГ ще представи и други важни теми, фиксирани в доклада.

От 2021 до 2026 г. България ще разчита на 5,6 млрд. евро по директните плащания, при одобрение от ЕП
20805
 

Последни материали
Виж
Седмичен доклад на Синор.БГ
Ако изтърпят следващата ОСП, през 2040 г. фермерите ще работят в рая
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Тракторите обаче няма да блокират пътищата, за да не притесняват туристите
Гръцки фермери протестират за неизплатени обезщетения и присвоени техни субсидии
Свързани материали
Виж
Отчет на ДФЗ
От общо 62 808 фермери само 862-ма са подали електронно заявленията си в Кампанията 2025 г.
Реформи в ОСП след 2027 г.
Комисарят Хансен иска да запази директните плащания и да спре помощта за хоби фермерите
Информационна кампания
Бюджетът за директните плащания през 2025 г. е увеличен с 16 милиона лева
Глафик на срещите по райони
В понеделник от Пловдив започват информационните срещи с експерти за Кампания 2025
Най-важното, което предварително трябва да се знае
От 17 март започват информационните срещи за Кампания 2025 година
Изтекли данни от проекта за визията за ОСП след 2028 г.
Директните плащания остават, фермерите – с голяма свобода за избор на екосхемите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини