Начало » Новини » Коментари
23.10.2018 г.

През 2019 г. в земеделието ще влязат 2,694 млрд. лв. от ЕС и 475,2 млн. лв. от националния бюджет

Проектобюджет за следващата година
През 2019 г. в земеделието ще влязат 2,694 млрд. лв. от ЕС и 475,2 млн. лв. от националния бюджет

sinor

И следващата година подпомагането от европейските фондове ще бъде в пъти над средствата, които националният бюджет отпуска годишно за развитие на селското стопанство. Според проектобюджета на министерството на финансите за 2019 г. общо по директните плащания, програмата за развитие на селските райони и рибарската програма от Европейския съюз ще бъдат заделени 2,694 милиарда лева, докато националните доплащания и държавните помощи ще достигнат 475,2 млн. лв., гласи проектът. В този бюджет не влиза издръжката на администрацията на Министерството на земеделието, храните и горите.

Според разчетите европейското финансиране догодина ще бъде в размер на 2 989,2 млн. лв., от които 1 554,4 млн. лв. ще се усвоят само за директните плащания на площ. По линия на втория стълб на ОСП, а именно програмата за развитие на селските райони плащанията от бюджена на ЕС ще бъдат за 1, 260 млрд. лв., от които близо 1,030 млрд. лв. са средства от ЕС и 230,6 млн. лв. е националното съфинансиране и авансови плащания.

По рибарската програма европейските средства са в размер на 30,1 млн. лева плюс 8,6 млн. лв. национално съфинансиране.

За първи път тази година се посочват и приоритети за подпомагане, сред борбата с климатичните промени, които ще насочат нов ресурс към държавното предпирятие „Напоителни системи“. Според бюджета за 2018 г. средствата ще бъдат в размер на 19 млн. лв.

По бюджета на фонд „Земеделие“ за периода 2019-2021 г. са предвидени общо средства в размер на 300,4 млн. лв. годишно за изплащане на държавни помощи, преходна национална помощ за тютюн, преходна национална помощ за животни, схеми за извънредна помощ на земеделски стопани по селскостопански пазарни механизми, средства за ДДС пазарни мерки и национални доплащания за предходни кампании.

Това означава, че само за 2019 година държавните помощи по тези пера ще бъдат за около 100 млн. лв.

Мерките за пазарна подкрепа за периода 2019-2021 г. могат да включват различни механизми – интервенции, с цел стабилизиране на пазара в сектори като зърнени култури, ориз, мляко, а също помощи за повишаване на консумацията на някои продукти и пазарна подкрепа за лозаро-винарския сектор, пчеларство, плодове и зеленчуци и други., се посочва в мотивите за провеждане на държавните политики.

Общият бюджет за финансиране на пазарни мерки за 2019 г. е в размер на 135,4 млн. лв., от които 79,8 млн. лв. са средства от ЕС и 55,6 млн. лв. представляват национално съфинансиране.

Съгласно законодателството на ЕС национално съфинансиране се прилага по следните пазарни мерки - Схема „Училищен плод“; Схема „Училищно мляко“, „Подпомагане на групи производители на плодове и зеленчуци“; Подпомагане в сектор Вино – мярка „Промоции на вина в трети страни“; „Публична интервенция на зърно“; „Национална програма по пчеларство“, „Промоционални програми за земеделски продукти“ и Схема „Оперативни програми на организации на производители на плодове и зеленчуци“.

В проектобюджета са разписани и другите приоритети, които държавата ще следва по отношение на подпомагането на агросектора .

Прилаганата политика обхваща дейности в подкрепа на ефективното използване и опазване на земеделските земи и водите, съхраняване и подобряване на генетичните ресурси в растениевъдството и животновъдството и развитие на потенциала на двата подсектора за производство на конкурентоспособна продукция, развитие на научните изследвания в аграрната сфера, предоставяне на качествено научно обслужване и консултации на земеделските производители, стабилизиране на пазарите на земеделска продукция и гарантиране на доходите на производителите, сигурност и безопасност по веригата на предлагане на храни.

Планираните средства в тази област са насочени към развитие на аграрния отрасъл за осигуряване на хранителна сигурност и за производство на продукти с висока добавена стойност при устойчиво управление на природните ресурси, се посочва в проекта.

Според разчетите на финансовото министерство бюджетът за издръжка на администрацията на Министерството на земеделието и структурите към него през следващата година ще бъдат максимум 192,884 млн. лв. Само да припомним, че за 2018 г. този таван е в размер на 210 млн. лв.

През 2019 г. в земеделието ще влязат 2,694 млрд. лв. от ЕС и 475,2 млн. лв. от националния бюджет
24257
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
125 млн. лева по украинската помощ ще бъдат изплатени до края на месеца
4 приема по Стратегическия план за над 860 млн. лева отваря МЗХ през 2025 г.
Изпълнение на бюджета за 9-те месеца
ЕС е платил на България с 825,4 млн. лева повече от еврофондовете
В писмо до служебния министър на земеделието
От АЗПБ искат в бюджета за 2025 г. да се заложат още 100 млн. лв. за екопроекти по ПВУ
Решения на Министерския съвет
Промени в бюджета на МЗХ за 2024 г. заради разходи по опазване на горите
Решения на Министерския съвет
Кабинетът обясни защо Законът за бюджета няма да се внесе до 31 октомври в парламента
Бялата книга - първа част
ИПИ: С рамката на бюджета за 2025 г. фискалната устойчивост е под риск
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини