Според анализаторите от Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в средносрочен план азиатските страни ще останат ключови вносители на пшеница. Като много важен фактор се очертава и формирането на изразена възходяща тенденция в обемите на вноса на пшеница в африканските страни. Това са основни моменти от доклада на Васил Ховера (Vasyl Hovhera) изнесен в рамките на представителен международен агро-логистичен форум "Днепър-Дунав-Черно море"( Dnieper-Danube-Black Sea" )" проведен в столицата на Молдова гр. Кишинев в началото на октомври.
Така до 2027 г. общото потребление на пшеница в Азия ще нараства с по 60 млн. тона годишно (с 15.7% повече в сравнение с 2017 г.), а годишният внос - с 8.7 млн. тона (10.1%). През отчетния период се прогнозира увеличение на потреблението на пшеница в африканските страни с 15,8 млн. тона (с 21,2%), като вносът им ще нарасне с 12,4 млн. тона годишно (с 25,8%), за да посрещне нарастващите нужди на региона, отбеляза още експертът.
Освен това според Ховера азиатските и африканските държави ще увеличат значително търсенето на царевица. Тази тенденция ще е устойчива и ще се развива като следствие на нарастващото потребление на животински продукти в тези страни и респективно увеличеното търсене на фуражни зърнени култури.
Според прогнозите до 2027 г. азиатските страни ще увеличат годишния внос на царевица с почти 13 млн. тона (с 18,7%), до около 81,8 млн. тона. Що се отнася до африканските страни, темпът на растеж ще бъде малко по-нисък - с 4,5 млн. тона (с 20,2%) годишно . (По данни на портала APK-Inform)