Начало » Важно за фермера » Растениевъдство

Законът за розите залага почти символични глоби при незаконно изкупуване на цвят

Проект на Закон за розата
Синор.БГ / 05.10.2018 г.
Законът за розите залага почти символични глоби при незаконно изкупуване на цвят

sinor

От 500 до 1 500 лева ще се движат глобите за фирми и частни лица, които изкупуват розов цвят без задължителната за това регистрация. Това гласи проектът на Закон за розата, качен за обсъждане на страницата на министерството на земеделието. Изработването му беше крайно необходимо поради хаоса със свръхпроизводството на розово масло и резкия спад в изкупните цени на цвета, който настъпи това лято.

Законът урежда задължителната регистрация на производителите на рози, изкупвачите и преработвателите, като регулира взаимоотношенията между тях. До тази година съществуваха редица незаконно действащи търговци на цвят, които заради свръхпроизводството предизвикаха изкривяване на цените, предизвикал масови протести в Розовата долина.

С новия закон се въвежда изискване всяка година до 31 юли розопроизводителите да подават в общинските служби по земеделие по места декларации по образец за количествата произведен и реализиран цвят от маслодайна роза по сключените договори.

Регистрираните розоварни пък са длъжни до 30 септември на календарната година да подават в  общинските служби по земеделие формуляр с информация по образец за количеството изкупен и преработен цвят от маслодайна роза и количеството и вида на произведените видове продукти от цвят на маслодайна роза.

Законът за розата определя и географските райони за отглеждането на маслодайната роза от вида Rosa damascena Mill., Rosa damascena Mill f. trigintipetala и Rosa alba L.

Дава се определение и на българското розово масло като етерично масло, получено чрез водно–парна дестилация на цветовете на маслодайна роза Rosa damascena Mill и произведено в географският  район  включващ общините Брезово, Калояново, Карлово, Сопот, Стамболийски, Съединение и Хисаря от административна област Пловдив, Братя Даскалови, Гурково, Казанлък, Мъглиж, Николаево, Павел баня и Стара Загора от административна област Стара Загора,  Белово, Брацигово, Пазарджик, Панагюрище, Пещера и Стрелча от административна област Пазарджик, Ихтиман, Копривщица и Мирково от административна област София.

В географския район на производство на българското розово масло район влизат същите общини и области.

В мотивите на закона се припомня, че досега контролът върху производството и преработката на розов цвят не беше достатъчно добър. Частично регламентирано в Закона за посевния и посадъчния материал е производството на посадъчен материал от маслодайна роза и производството на продукта със защитено географско указание „БЪЛГАРСКО РОЗОВО МАСЛО“ (BULGARSKO ROZOVO MASLO) съгласно Закона за прилагане на общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз (ЗПООПЗПЕС) и Регламент за изпълнение (ЕС) № 1020/2014 на Комисията от 25 септември 2014 г. за вписване на наименование в регистъра на защитените наименования за произход и защитените географски указания [Българско розово масло (Bulgarsko rozovo maslo)(ЗГУ)] (ОВ, L 283 от 2014 г.).

Предложенията по новия законопроект ще бъдат приемани до 4 ноември, след което министерството на земеделието ще внесе проекта за одобрение от Министерския съвет.

Законът за розите залага почти символични глоби при незаконно изкупуване на цвят
19774
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 20-26 февруари 2026 година
Есенниците подновяват вегетацията, прекалената влага спъва обработките
След назначението на служебния министър на земеделието
Христанов: Спираме рекета на БАБХ върху бизнеса
Проектът на Тахов остана да виси
Депутатите единодушни: Оперираният законопроект за подпомагане мина в комисията
Родното зърно не спечели, а процедурата за хлебна пшеница бе отменена
Цената на фуражния ечемик се срина на международния търг в Йордания
Източниците обаче се разминават за количеството – 25 000 или 55 000 тона
Фуражната царевица поскъпна на международния търг в Тунис
Позиции
Цветан Цеков: Земеделието иска приемственост и управленци без зависимости
Свързани материали
Виж
Проектът на Тахов остана да виси
Депутатите единодушни: Оперираният законопроект за подпомагане мина в комисията
Комисията заседава утре
Парламентът дава ход на земеделския законопроект на ГЕРБ-СДС, БСП и ДПС
10 депутата осакатиха ЗПЗП
13 февруари – денят, в който парламентът обърна гръб на фермерите
Сигнал
БКПЗ с тревожен сигнал: Има риск основният земеделски закон да бъде приет орязан
Проверки
Иззеха 153 куб. м незаконна дървесина край Бели Искър, спряха обект в Самоков
След проверка на инспектори от ОДБХ и икономическа полиция по сигнал
Затвориха незаконен цех за производство на млечни продукти във Враца
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини