Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.10.2018 г.

Предизвикателства в житните посеви през есента

Предложенията на Байер
Предизвикателства в житните посеви през есента

При голяма част от житните посеви в страната, особено тези в Южна България и високите полета на Северна България, се наблюдава разширяващо разпространение на зимно-пролетни видове плевели и ефемери, които поникват основно през есента - овча власатка, полска овсига, райграс, полска лисича опашка, ветрушка, житна пиявица, широколистните видове като див мак, синя метличина и други се наблюдават в цяла България. Тези плевели са една от основните заплахи и конкурират зимната пшеница в началото на нейното развитие, което влияе отрицателно и върху гарнираността на посевите. Ето защо в случаите, когато се знае, че има голям запас от жизнеспособни семена в почвата от посочените видове и се очаква силно заплевеляване на посевите от пшеница, химичната борба трябва да започне още от есента с подходящия продукт.

Важно е да се отбележи, че икономическият праг на вредност варира в отделните случаи, защото зависи от много фактори като биологичните особености на сорта, срока на сеитба, почвените и климатични условия, вида и степента на заплевяване, гъстотата и фитосанитарното състояние на посева и др. Упоритите житни плевели като овсига, власатка и райграс се контролират изключително успешно още от есента с новия продукт на Байер-Атлантис Флекс + Биопаъур.

Опитите, проведени през стопанската 2017-2018 година, доказват напълно това. Най-подходящият момент за контрол на тези плевели е преди те да прераснат. Проведените опити показват високата  степен на ефикасност на Атлантис Флекс  срещу трудните за контрол житни плевели и практическите препоръки на специалистите от фирма Байер.

Как се справя АТЛАНТИС ФЛЕКС срещу едни от най-разпространените плевели?

ОВЧАТА ВЛАСАТКА е един от най-упоритите плевели, срещащи се в определени местности на България. Поради структурата на листата си "овчата власатка" трудно се улавя от противожитните хербициди. Листната ѝ петура е трайно сгъната, иглообразна и диаметърът й достига само до 1 мм. Листните обвивки са гладки и без власинки. Много важно условие за постигане на оптимален ефект е плевелите да се третират в оптимална фаза - преди братене. Проведеният опит показва отличен  контрол на плевела, като третирането е извършено на есен. Поради спецификата на листната петура комбинирането на Атлантис Флекс с прилепителя Биопауър е задължително за постигане на максимален ефект срещу този упорит плевел

ИЗПОЛЗВАНА ДОЗА: Атлантис Флекс 25 гр/дка + Биопауър 100 мл/дка есенно приложение

След 35 дни ефектът от Атлантис Флекс + Биопауър, сравнен с алтернативен продукт на пазара, е с 20% по-добър ефект и нетретирана контрола. Кореновата система на власатката, третирана с Атлантис Флекс, е много по-слабо развита, като постепено плевелите отмират в сравнение с кореноватасистема на власатката третирана с алтернативния продукт.

АТЛАНТИС ФЛЕКС / КОНТРОЛА

След 92 дни се отчита 80 % контрол върху власатката. Плевелът в контролата е вече силно развит.

РАЙГРАС - житен плевел,често срещан по полетата на България. 15 дни след третирането с Атлантис Флекс вече има ясно изразено изжълтяване на основния лист и начало на загиване на плевела.

ИЗПОЛЗВАНА ДОЗА: Атлантис Флекс 25 гр/дка + Биопауър 100 мл/дка есенно приложение.

След 92 дни плевела е на 100 % унищожен. В контролата райграса е силно братил.

ОВСИГА - другият изклюлително труден за борба плевел, поради множеството власинки по листната му петура. В конкретния опит тя е третирана на пролет, макар и тук да е препоръчително борбата да се изведе още през есента в доза 25 гр + 100 мл Биопауър, ако плевелът е  поникнал. За да демонстрираме възможностите на Атлантис Флекс, сме направили третирането напролет в прерастнала фаза на овсигата – между братене и вретенене. 22 дни по-късно виждаме каква е разликата между третираните и нетретирани плевели

ИЗПОЛЗВАНА ДОЗА: Атлантис Флекс 30 гр/дка + Биопауър 100 мл/дка пролетно приложение – ефективност върху овсига

ОВСИГА В КОНТРОЛИТЕ / ОВСИГА ТРЕТИРАНА ПРЕДИ 22 ДНИ

Третираната овсига постепенно загива, докато тази в контролата осеменява и продължава своето развитие.към снимките.

При широколистните плевели, особено поникващите през есента, Атлантис Флекс показа отлични резултати срещу МАК И СИНЯ МЕТЛИЧИНА. Синята метличина е третирана на есен. Както се вижда, плевелът в контролата е образувал розетка, докато третираната метличина е на 90 % контролирана. Макът е силно затормозен и отмира.

ИЗПОЛЗВАНА ДОЗА: 30 гр/дка + прелепител Биопауър 100 мл/дка

Ефект на Атлантис Флекс срещу синя метличина, при използвана доза 25 гр/дка:

35 ДНИ СЛЕД ТРЕТИРАНЕ / КОНТРОЛА

92 ДНИ СЛЕД ТРЕТИРАНЕ / КОНТРОЛА

Освен изключително комплексното действие срещу трудните за контрол плевели, като всеки от продуктите на Байер, Атлантис флекс е изключително толерантен за културното растение благодарение на вградената антидотна технология. Това позволява продуктът да бъде използван в много широк диапазон от 2-3 лист до вретенене на пшеницата.

Друго предимство на продукта е че може да бъде смесван с фунгициди, инсектициди и листни торове.Опитите в България показват че практически Атлантис Флекс може да бъде прилаган и с по-нисък работен разтвор ( до 10лит/дка) без това да повлияе на ефективността му.

Търсите надежден контрол върху най-упоритите плевели в житни? Сега е моментът за навременната защита на Вашите посеви, която ще ви осигури чисти полета и здрави растения напролет!

Атлантис Флекс от Байер е хербицид, който се отличава със своята комплексност и способност да контролира трудни за борба житни плевели като овсига, власатка, райграс, а дори и широколистни плевели като мак и синя метличина!

С АТЛАНТИС ФЛЕКС, приложен в ранните фази на растеж на житните култури, намалявате риска от заплевяване и запазвате високия потенциал за добив на културата!

За по-чисти полета наесен и по-високи добиви – изберете АТЛАНТИС ФЛЕКС – иновативна хербицидна технология от БАЙЕР!

Предизвикателства в житните посеви през есента
18723
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини