Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.10.2018 г.

Предизвикателства в житните посеви през есента

Предложенията на Байер
Предизвикателства в житните посеви през есента

При голяма част от житните посеви в страната, особено тези в Южна България и високите полета на Северна България, се наблюдава разширяващо разпространение на зимно-пролетни видове плевели и ефемери, които поникват основно през есента - овча власатка, полска овсига, райграс, полска лисича опашка, ветрушка, житна пиявица, широколистните видове като див мак, синя метличина и други се наблюдават в цяла България. Тези плевели са една от основните заплахи и конкурират зимната пшеница в началото на нейното развитие, което влияе отрицателно и върху гарнираността на посевите. Ето защо в случаите, когато се знае, че има голям запас от жизнеспособни семена в почвата от посочените видове и се очаква силно заплевеляване на посевите от пшеница, химичната борба трябва да започне още от есента с подходящия продукт.

Важно е да се отбележи, че икономическият праг на вредност варира в отделните случаи, защото зависи от много фактори като биологичните особености на сорта, срока на сеитба, почвените и климатични условия, вида и степента на заплевяване, гъстотата и фитосанитарното състояние на посева и др. Упоритите житни плевели като овсига, власатка и райграс се контролират изключително успешно още от есента с новия продукт на Байер-Атлантис Флекс + Биопаъур.

Опитите, проведени през стопанската 2017-2018 година, доказват напълно това. Най-подходящият момент за контрол на тези плевели е преди те да прераснат. Проведените опити показват високата  степен на ефикасност на Атлантис Флекс  срещу трудните за контрол житни плевели и практическите препоръки на специалистите от фирма Байер.

Как се справя АТЛАНТИС ФЛЕКС срещу едни от най-разпространените плевели?

ОВЧАТА ВЛАСАТКА е един от най-упоритите плевели, срещащи се в определени местности на България. Поради структурата на листата си "овчата власатка" трудно се улавя от противожитните хербициди. Листната ѝ петура е трайно сгъната, иглообразна и диаметърът й достига само до 1 мм. Листните обвивки са гладки и без власинки. Много важно условие за постигане на оптимален ефект е плевелите да се третират в оптимална фаза - преди братене. Проведеният опит показва отличен  контрол на плевела, като третирането е извършено на есен. Поради спецификата на листната петура комбинирането на Атлантис Флекс с прилепителя Биопауър е задължително за постигане на максимален ефект срещу този упорит плевел

ИЗПОЛЗВАНА ДОЗА: Атлантис Флекс 25 гр/дка + Биопауър 100 мл/дка есенно приложение

След 35 дни ефектът от Атлантис Флекс + Биопауър, сравнен с алтернативен продукт на пазара, е с 20% по-добър ефект и нетретирана контрола. Кореновата система на власатката, третирана с Атлантис Флекс, е много по-слабо развита, като постепено плевелите отмират в сравнение с кореноватасистема на власатката третирана с алтернативния продукт.

АТЛАНТИС ФЛЕКС / КОНТРОЛА

След 92 дни се отчита 80 % контрол върху власатката. Плевелът в контролата е вече силно развит.

РАЙГРАС - житен плевел,често срещан по полетата на България. 15 дни след третирането с Атлантис Флекс вече има ясно изразено изжълтяване на основния лист и начало на загиване на плевела.

ИЗПОЛЗВАНА ДОЗА: Атлантис Флекс 25 гр/дка + Биопауър 100 мл/дка есенно приложение.

След 92 дни плевела е на 100 % унищожен. В контролата райграса е силно братил.

ОВСИГА - другият изклюлително труден за борба плевел, поради множеството власинки по листната му петура. В конкретния опит тя е третирана на пролет, макар и тук да е препоръчително борбата да се изведе още през есента в доза 25 гр + 100 мл Биопауър, ако плевелът е  поникнал. За да демонстрираме възможностите на Атлантис Флекс, сме направили третирането напролет в прерастнала фаза на овсигата – между братене и вретенене. 22 дни по-късно виждаме каква е разликата между третираните и нетретирани плевели

ИЗПОЛЗВАНА ДОЗА: Атлантис Флекс 30 гр/дка + Биопауър 100 мл/дка пролетно приложение – ефективност върху овсига

ОВСИГА В КОНТРОЛИТЕ / ОВСИГА ТРЕТИРАНА ПРЕДИ 22 ДНИ

Третираната овсига постепенно загива, докато тази в контролата осеменява и продължава своето развитие.към снимките.

При широколистните плевели, особено поникващите през есента, Атлантис Флекс показа отлични резултати срещу МАК И СИНЯ МЕТЛИЧИНА. Синята метличина е третирана на есен. Както се вижда, плевелът в контролата е образувал розетка, докато третираната метличина е на 90 % контролирана. Макът е силно затормозен и отмира.

ИЗПОЛЗВАНА ДОЗА: 30 гр/дка + прелепител Биопауър 100 мл/дка

Ефект на Атлантис Флекс срещу синя метличина, при използвана доза 25 гр/дка:

35 ДНИ СЛЕД ТРЕТИРАНЕ / КОНТРОЛА

92 ДНИ СЛЕД ТРЕТИРАНЕ / КОНТРОЛА

Освен изключително комплексното действие срещу трудните за контрол плевели, като всеки от продуктите на Байер, Атлантис флекс е изключително толерантен за културното растение благодарение на вградената антидотна технология. Това позволява продуктът да бъде използван в много широк диапазон от 2-3 лист до вретенене на пшеницата.

Друго предимство на продукта е че може да бъде смесван с фунгициди, инсектициди и листни торове.Опитите в България показват че практически Атлантис Флекс може да бъде прилаган и с по-нисък работен разтвор ( до 10лит/дка) без това да повлияе на ефективността му.

Търсите надежден контрол върху най-упоритите плевели в житни? Сега е моментът за навременната защита на Вашите посеви, която ще ви осигури чисти полета и здрави растения напролет!

Атлантис Флекс от Байер е хербицид, който се отличава със своята комплексност и способност да контролира трудни за борба житни плевели като овсига, власатка, райграс, а дори и широколистни плевели като мак и синя метличина!

С АТЛАНТИС ФЛЕКС, приложен в ранните фази на растеж на житните култури, намалявате риска от заплевяване и запазвате високия потенциал за добив на културата!

За по-чисти полета наесен и по-високи добиви – изберете АТЛАНТИС ФЛЕКС – иновативна хербицидна технология от БАЙЕР!

Предизвикателства в житните посеви през есента
17876
 

Последни материали
Виж
Аграрен университет - Пловдив
Отлични резултати oт опити с Принципал® Голд в АУ Пловдив
При лек спад в цената спрямо предишната тръжна процедура
Йордания купи на търг почти двойно повече фуражен ечемик от планирания
При свинското обаче приходите нараснаха въпреки спада в количествата
Франция сви рязко износа на месо
Песимистични прогнози за производство на зърно в Украйна през 2024 г.
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини