Начало » Важно за фермера » Животновъдство
05.09.2018 г.

При сигнал за болест по прасетата, викайте веднага ветеринар

Брошура БАБХ
При сигнал за болест по прасетата, викайте веднага ветеринар

sinor

Причинителят на африканската чума по свинете АЧС е сложен комплексен вирус. През 2007г. АЧС е констатирана в Грузия. Смята се, че проникването на вируса е свързано с изхранване на животни с отпадъци от кораб от Югоизточна Африка. След като болестта се разпространява бързо на територията на цяла Грузия, впоследствие обхваща и останалите транскавказки държави Азербайджан и Армения, като преминава и в Руската федерация.

Огнища на заболяването са наблюдавани в непосредствена близост до границите на ЕС (единични огнища в Украйна и наскоро обявена епизоотия в Беларус), което значително застрашава свиневъдната индустрия в Европа и извън нея.

Първият описан случай на АЧС е констатиран в Кения. Заболяването се разпространява в повечето държави около Сахара, включително Мадагаскар. Първият случай на АЧС извън Африка е в Португалия през 1957г. и е в резултат на изхранване на домашни свине с кухненски отпадъци от самолетни полети, в близост до летището на Лисабон.

Случаи на АЧС са докладвани в различни страни в Европа, като в Испания и Португалия заболяването е било в стихията си за повече от три десетилетия, до пълното му успешно ликвидиране в началото на 90-те. АЧС все още е ендемична на остров Сардиния.

Инкубационен период

Инкубационният период е от 3 до 15 дни, като при острата форма е от 3-4 дни. АЧС е силно контагиозно заболяване, което засяга свине от различни възрасти без значение на пола. Високата смъртност на животни от различните възрастови групи може да породи съменение както за АЧС, така и за класическа чума по свинете (КЧС).

Заболяването може да протече в четири форми - свръхостра, остра, подостра и хронична. Свръхострата и острата форма могат да имат следните клинични признаци:

Внезапна смърт почти без клинично проявяване;

- Висока температура (40.5 - 42°C);

- Зачервяване на кожата (видимо само по по-светлите части) – върховете на  ушите, опашката, дистална част на крайниците, вентрална част на гърдите и корема;

- Намален апетит, апатия, цианоза и липса на координация в рамките на 24-48 часа  преди настъпване на смъртта, предхождана от повръщане, диария (кървава понякога) и изтечения от очите;

- Смърт в рамките на 6-13 до 20 дни;

- Аборти;

- Смъртността често достига до 100% (при домашни свине)

Как се предава вирусът

Африканската чума се предава директно (чрез контакт между болни и здрави животни) или косвено чрез хранене с отпадъци, съдържащи заразено свинско месо или месни продукти (вирусът на АЧС е устойчив за 3-6 месеца в сурови месни продукти), биологични вектори (кърлежи от род. Ornithodoros), които преди това са имали контакт с инфектирани гостопримници и контаминирани с вируса материали и повърхностти (помещения, транспортни средства, дрехи...).

Източниците на вируса са:

Кръв, тъкани, секрети и екскрети от болни и мъртви животни;

Животни, които са оцелели и са се възстановили от инфекцията;

Меки кърлежи от род Ornithodoros, инфектирани с вируса;

Околна среда: вирусът на АЧС може да перзистира във фекалии от свине до 6-10 дни, в месни продукти - до няколко месеца, а в замразено месо - с години.

Може ли да се ваксинира срещу АЧС

Не е разработена ваксина. Профилактиката (биосигурност и хигиенни мерки) и подходящия контрол на потенциални огнища (докладване, строги карантинни мерки, унищожаване) все още са най-добрите мерки за профилактика и борба.

Какво е най-доброто лечение на АЧС

Няма лечение. Мерките за биосигурност са от съществено значение, например: избягване на храненето с кухненски отпадъци, използване на специално облекло, карантиниране на новопъстъпилите животни и отделяне на различните групи животни

Кои други болести наподобяват АЧС

Да, това са: класическа чума по свинете, репродуктивен и респираторен синдром, червенка, салмонелоза, пастьорелоза, стрептококова инфекция, лептоспироза, отравяне с кумарин, цирко- вирусна инфекция, дерматити и нефропатии. За категорично поставяне на диагнозата АЧС е необходимо да се изпратят проби за лаборатотно потвърждаване на заболяването.

Ако видя съмнителен случай за АЧС, какво трябва да направя?

Свържете се с Вашия ветеринарен лекар и/или официален ветеринарен лекар във Вашия район. Задължително е докладване на всяко съмнение за АЧС! Ветеринарните органи ще предоставят пълен набор от проби до Националната референтна лаборатория за изследване, по-специално: кръв с ЕДТА (0,5 %); проби от далак, лимфни възли, сливици и бъбреци;

Какво трябва да направят ветеринарните служби за контролиране на огнището?

В случай на огнище, бързото хуманно умъртвяване на всички свине и правилното обезвреждане на труповете, месните продукти и отпадъците е единственият механизъм за бързо и ефективно ликвидиране на заболяването, заедно с цялостно почистване и дезинфекция.

Вирусът е чувствителен на сулфати и топлина (60°C, 30 минути), а не толкова към гниене, алдехиди и основи.

Подходящи дезинфекционни средства за АЧС са 2% натриева основа, 2% сода бикарбонат, детергенти и фенолови заместители, натриев и калциев хипохлорид (2-3% активен хлор) и йодни съединения. Твърдите отпадъци и материали трябва  да бъдат отстранени преди извършване на дезинфекция. Изпразнените помещения не трябва да се зареждат наново за период най-малко от 40 дни.

Като финален съвет от БАБХ съветват, че е по-добре е да се съобщава за съмнителни случаи, които да се окажат отрицателни, отколкото да не се докладва. Не се страхувайте от санкции от страна на правителството, съдействието ви винаги е от съществено значение.

Брошурата е качена на страницата на БАБХ

При сигнал за болест по прасетата, викайте веднага ветеринар
18564
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Алтернативи
Засушаването може да изведе киваното като заместител на краставиците
Втори случай в същото стопанство преди 2 години
Огнище на африканска чума в голяма свинеферма в Румъния
Домашна свиня
Открито е огнище на африканска чума в Ловешко
Семинар с международно участие
Пораженията върху семейните ферми след африканската чума по свинете
БАБХ
Кампанията за борба с чумата по свинете продължава
БАБХ
Първите за 2023 г. огнища на африканска чума по свинете са сред дивеча
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини