Начало » Новини » Страната
10.08.2018 г.

БАБХ ще възложи диагностиката на взетите проби за чума по овцете на лаборатории в ЕС

Финансирането се поема от Европейската комисия
БАБХ ще възложи диагностиката на взетите проби за чума по овцете на лаборатории в ЕС

Българската агенция за безопасност на храните прекратява конкурса за избор на фирма за доставки на препарати и китове за диагностика на чумата по дребните преживни животни, съобщи на извънредна пресконференция изпълнителният директор на БАБХ д-р Дамян Илиев. Взетите близо 8 хиляди проби в 20-километровата зона около огнищата в Ямболско и Бургаско ще бъдат изследвани в лаборатории от Европейския съюз, посочени от Генерална дирекция САНТЕ на Европейската комисия (ЕК).

Финансирането на изследванията отчасти ще се поема от ЕК поради извънредната ситуация с провала на конкурса за избор на фирма, доставчик на тези препарати. Практиката в ЕС е държавите-членки сами да поемат подобни разходи, посочи шефът на агенцията.

Решението е взето след породилите се в обществеността съмнения, че фирмата, притежаваща необходимите права да дистрибутира препаратите за диагностика, към която БАБХ се е обърнала за тези доставки, не разполага с опит в тази търговия и е създадена много скоро преди обявяването на поканата.

„БАБХ юридически е действала напълно законно“, обясни д-р Илиев, като подробно разясни етапите на процедурата. Преди ден от агенцията обясниха, че са отправили покана за доставяне на тези препарати към единствената фирма в България, която е вписана в държавния регистър. По Закона за ветеринарно-медицинската дейност подобни китове и диагностикуми трябва да са одобрени и вписани в този регистър.

След днешното решение за прекратяване на процедурата за тази обществена поръчка има вероятност пробите да бъдат изследвани в Румъния, Унгария или други лаборатории в ЕС, които бъдат посочени от Еврокомисия. По всяка вероятност това ще стане на 13 август.

БАБХ ще възложи диагностиката на взетите проби за чума по овцете на лаборатории в ЕС
11899
 

Последни материали
Виж
Влизат в сила новите условия за подпомагане по интервенциите в лозаро-винарския сектор
Средствата са разпределени между 10 576 земеделски стопани
ДФЗ изплати 43, 5 млн. лева по НАТУРА 2000
ДФЗ преведе общо 770 хил. лева по схемата
182 земеделски стопани получиха плащания за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горските екосистеми
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Цените на храните ще паднат с 20%
Първият Магазин за хората ще отвори врати през септември
Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
Свързани материали
Виж
От МЗХ още не предвиждат бюджет за компенсации, наблягат на диалога
Само 20 овце и 1 коза са докарани на събора на овцевъдите заради болестите
БАБХ призовава за стриктно спазване на мерките срещу шап
Много от домакинствата в селата също се отказват да гледат животни
Няма желаещи за работа в животновъдството, малките стопанства намаляват
Община Банско въведе ограничения за животновъдите и търговците на животни
При съседите е така
Постадалите от чума гръцки овцевъди получават 20 милиона евро обезщетения през тази година
Всички превозвани овце и кози трябва да се върнат в точката на изпращане
Огнище на чума по дребните преживни животни в Австрия спря износа от Румъния
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини