На пострадалите земеделски стопани, във връзка с възникналите огнища на заболяването чума по дребните преживни животни в обл. Ямбол (общ. Болярово и общ. Елхово) и обл. Бургас (общ. Малко Търново, общ. Приморско, общ. Созопол, общ. Средец и общ. Царево) се предоставя подпомагане от типа de minimis за покриване на загуби от нереализиране на мляко, ценови разлики на изкупена продукция и затруднения при изхранване на животните.
Единичната ставка за една овца-майка и/или коза-майка е в размер на 47 лв. обл. Ямбол и обл. Бургас;
За трите общини в обл. Ямбол (общ. Ямбол, общ. Стралджа и общ. Тунджа), в които бе наложена едноседмична възбрана за продажба на сурово мляко, се предоставя подпомагане за пропуснати ползи от реализация на първична земеделска продукция (овче и козе мляко), като единичната ставка е в размер на 14 лв. за една овца-майка и/или коза-майка;
Предоставяне на помощ de minimis за всички животновъди, които отглеждат дребни преживни животни и не попадат в засегнатите от заболяването области - единичната ставка е в размер на 7 лв. От пресцентъра на МЗХГ уточняват, че предстои на заседание на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“ да се разгледа предложение за увеличаване с още 8 лв., което ще доведе и до повишение на всички ставки по-горе.
Срок за подаване на заявленията: от 19 юли 2018 г. до 31 август 2018 г.
За улеснение на пострадалите животновъди заявления се подават в съответната Областна дирекция (ОД) на ДФ ”Земеделие” - гр. Бургас и гр. Ямбол, отдел „ПСМП“ или в Общинските служби „Земеделие“ към МЗХГ, в следните общини: Болярово, Елхово, Стралджа, Малко Търново, Приморско, Созопол, Средец и Царево
Срок за изплащане на помощта: до 5 работни дни след подаване на заявлението.
Общ бюджет: 10 342 046 лв.
Подпомагане кампания директни плащания 2018 г.
Всички пострадали животновъди, кандидатствали по схемите за обвързана подкрепа за Кампания 2018 г. (схема за обвързано подпомагане за овце-майки и кози-майки в планински райони (10 – 49 животни) и схема за обвързано подпомагане за овце майки и кози майки под селекционен контрол) ще получат подпомагане, вкл. за евтаназираните животни, като за тях няма да се изисква доказване на реализирани количества мляко и/или млечни продукти.
Аналогично, кандидатите по схемата за преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството, ще бъдат допустими за подпомагане по схемата. За целта кандидатът и/или упълномощено от него лице трябва да попълни и подаде в съответната областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие“-Разплащателна агенция и общинските служби по земеделие на територията на засегнатите общини от областите Бургас (Малко Търново, Приморско, Созопол, Средец, Царево) и Ямбол (Болярово, Елхово), формуляр по образец за форсмажорното обстоятелство, с представени доказателствени документи за събитието.
Обезщетения за евтаназирани животни.
Животновъдите с евтаназирани животни получават обезщетения, които са изчислени по видове и категории животни, като е отчетена пазарната цена, теглото на животното и неговата развъдна стойност. Така се формират два вида обезшетения за стокови животни и такива под селекционен контрол.