Извън компенсациите, които животновъдите от шестте села в Ямболско и Бургаско, ще получат за овцете и козите, умъртвени заради чумата по дребния добитък, фонд „Земеделие“ също ще преведе компенсации по линия на директните плащания, съобщиха от ведомството. За целта всички стопани – кандидати за подпомагане по схемите за животни по линия на директните плащания от засегнатите общини, в срок до 15 дни след ликвидирането на огнището, трябва да подадат заявление за форсмажорни обстоятелства по образец в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“.
Към заявлението фермерите следва да приложат и копие на документите, удостоверяващи унищожаването на животните, които са издадени от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Засилват се и мерките за биосигурност в засегнатите общини в Ямболска и Бургаска области. На входно-изходните пътища на населените места в 10-километровата зона за наблюдение около огнищата се въвеждат в експлоатация площадки за дезинфекция, на която подлежат всички преминаващи превозни средства и хора.
Днес ветеринарите продължават с умъртвяването на животните, каквито са законовите изисквания. Терените за загробване се определят от комисии, в които освен експерти от агенцията по храните участват и кметовете на населените места.
В събота министърът на земеделието съобщи, че ще предложи на заседанието на кабинета в сряда обезщетенията за едно животно да се увеличат от 150 на 190 лева. Именно затова експертите изчакват с превеждане на компенсациите.