Схемите за подпомагане, на розопроизводителите са няколко вида става ясно от отговор на министър Порожанов на въпрос от Йордан Младенов – народен представител от ПГ на БСП за България относно подпомагане на розопроизводителите.
Първия вид са помощи, които са нотифицирани пред Европейската комисия. От този тип помощи е и схемата за държавна помощ „Помощ за участие в изложения“, която е одобрена от Европейската комисия с бюджет и срок на прилагане 2015-2020 г. Подпомагането на стопаните чрез тази схема за държавна помощ има важно значение, тъй като чрез участие в изложения, форуми, конференции, семинари и обучения се цели популяризиране на постиженията и възможностите на селскостопанските животни, земеделски култури, демонстриране на традиционни и съвременни технологии за производство на преработени земеделски продукти. Помощта се прилага във всички сектори – „Растениевъдство“, „Животновъдство“ и „Преработка на селскостопански продукти“.
В подкрепа на земеделските стопани, Министерството прилага и т. н. помощи de minimis. От този тип е и помощта, за която през м. юни 2018 г. Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ взе решение да предостави на производителите на маслодайна роза, в размер на до 2 млн. 200 хил. лв.
Помощите от типа de minimis, се предоставят при спазване разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1408/2013 г. Правилото de minimis се прилага по отношение на помощи, които поради малкия си размер не застрашават конкуренцията и могат да се предоставят от държавите –членки без необходимост от одобрение от Европейската комисия. Максималният размер на помощите de minimis в сектора на производството на селскостопански продукти е установен на 15 хил. евро на стопанство за период от три последователни данъчни години, като освен индивидуалния таван, е необходимо да се спазва и национален такъв. Минималните помощи принципно се предоставят в случаите, когато е необходимо да се реагира бързо и своевременно на създали се сложни или тежки състояния за определени сектори и имат бърз ефект върху земеделските стопани.
На този етап, в Министерството има постъпили редица искания за предоставяне на подпомагане по линия на минималните помощи, които са обект на внимателно разглеждане и преценка, тъй като ограниченият ресурс е предназначен за справяне с кризисни ситуации във всички подсектори на земеделието.
В заключение, поради разликата във формата на предоставяне на подпомагане по двете схеми – „Помощ за участие в изложения“ и Помощ deminimis за розопроизводителите, не би могло да се съпоставят и бюджетите им, тъй като в първия случай, помощта е нотифицирана и ресурсът за нея е планиран дългосрочно, като част от политиката на Министерството за подкрепа на сектор „Земеделие“, докато минималната помощ за розопроизводителите е вид извънредно подпомагане, насочено към справяне с тежка ситуация за сектора и е разпределена от ограничен ресурс, предназначен за извънредни ситуации за всички сектори.