Въпреки мерките, които се предприемат по биосигурността за предпазване на животновъдните обекти в страната от птичи грип, министерството на земеделието не изключва появата на нови огнища. Това съобщи министърът на земеделието Румен Порожанов в интервю за БНТ, представяйки ограничителните мерки, които се предприемат след последното огнище от силно заразната болест, появило се на 13 юни в добричкото село Дончево.
Министърът припомни, че върви активно взимане не проби от птицевъдните ферми в региона. Големият проблем е, че бизнесът ще бъде сериозно засегнат, тъй като след всяко подобно огнище стопанството престава да работи поне 6 месеца. От 3 до 6 месеца след откриването на заразата върви почистване с дезинфектанти. Порожанов обаче не даде данни за загубите, които „Яйца и птици – Зора“ в Дончево ще понесе.
Само да припомним, че там ще бъдат унищожени поне 320 хиляди кокошки-носачки. Отделно от пазара са изтеглени близо 1,3 милиона яйца. Няма данни за източника на заразата, затова и на този етап никой не може да обясни какви компенсации ще бъдат изплатени за тези загуби.
Освен птичия грип нова сериозна заплаха за фермерите се очаква и с появата на африканска чума по свинете, която наближава границите на страната, поясни министърът. Само преди половин година тази болест беше по северната граница на Румъния, но вече е дълбоко в пределите на Румъния и отстои на 150-160 километра от територията на България, подчерта Порожанов.
Страната ни е предприела защитни мерки, като се изземват всякакви храни, пренасяни от туристи от Молдова, Украйна и други държави, където чумата е разпространена.
Друг начин на разпространение са и дивите свине, които спокойно могат да преплуват Дунав и да навлязат в страната.
Превантивните мерки за предпазване от тази зараза ще отнемат значителни средства. Именно затова министерството на земеделието ще предложи на кабинета финансов пакет, който да бъде одобрен, обясни още земеделският министър.