Начало » Новини » Страната
18.05.2018 г.

Порожанов: Градушките удариха необичайно рано тази пролет

Щетите вече надхвърлят 4 хиляди декара
Порожанов: Градушките удариха необичайно рано тази пролет

sinor

Градушките тази пролет удариха много по-рано от обичайното и въпреки защитата, която държавата осигурява с ракетните полигони, ситуацията в редица части от страната е тревожна. Това съобщи пред националното радио министърът на земеделието Румен Порожанов, който заради природните бедствия от последните седмици следи стриктно дейността на Изпълнителната агенция за борба с градушките.

„Проблемът с унищожителния град над Бяла Слатина и областта беше не в липсата на време за реакция, защото радарите навреме засякоха облака от Сърбия, а в ограничените полигони и невъзможността да се покрие по-голяма площ от страната“, посочи още министърът.

В момента противоградните ракети обхващат едва една трета от обработваемата земя в страната. Именно затова се работи по законови промени, които да регламентират създаването на държавно предприятие, като коренно се промени и системата на финансиране. Освен държавата първоначалната идея беше защитата против градушки да се подпомага още от фермерите и от застрахователните компании. Застрахователите обаче категорично отказват съучастие в подобен фонд, което означава, че вместо по 50 стотинки на декар фермерите ще трябва годишно да внасят двойно повече, ако искат широка защита.

Освен с противоградни ракети новата стратегия предвижда и самолетен способ, така че защитата да бъде всеобхватна и да покрива възможно по-голяма част от производителните региони.

От началото на годината досега в министерството на земеделието са депозирани заявления за 100 процента унижожени площи за над 4 хиляди декара, от които 1 200 с пшеница.

От тази година държавата осигури радарно наблюдение чрез пет станции вместо чрез досегашните три, посочи пред БНР и шефът на агенцията за борба с градушките.

Според прогнозите на БАН още от ранния следобед днес и утре над страната се очакват сериозни валежи, придружени с градушки.

Данните от радарните наблюдения на агенцията за днес 18 май сочат за опасност от градоносни облаци Луковит, Враца и Ботевград, а също в Казанлъшка, Старозагорска и Сливенска области.

По-сериозни валежи се очакват за 19 и 20 май, съобщиха от Националната служба по метеорология и хидрология при БАН.

Порожанов: Градушките удариха необичайно рано тази пролет
12868
 

Последни материали
Виж
Ще отпадне ли забраната за манкозеб?
Обилните пролетни дъждове и мекото време вдигат добивите от есенниците
Ръстът в реколтата от зърно в Испания вещае свиване на вноса
Особено силно пострадаха черешите, кайсиите и гроздето
Пролетните студове свиха реколтата от плодове в Турция с близо четвърт
Със средно 213 килограма от декар пшеница и 274 килограма ечемик
Доста под миналогодишните са добивите от зърно в Украйна в началото на жътвата
Заради обилните валежи събитието бе отложено с около месец
Фермери и занаятчии предлагат продукцията си в 3-дневен фестивал пред НДК
Полезни съвети
Как да се погрижим за ягодите след прибирането на реколтата
Свързани материали
Виж
Парламентарен контрол
Генераторите срещу градушки в Бургаско ще заработят от 2026 г.
Ще има и блиц контрол
Георги Тахов обяснява провалите на Агенцията за борбата с градушки пред депутати
Засегнати са около 60 хил. дка в община Нова Загора
От 28 май до 9 юни стопаните подават заявления за компенсиране на щетите от градушки
От 24 май до края на месеца
Противоградната защита е готова за очакваните бури в следващите дни
Преди него на 6 министри са зададени над 100 въпроса
Георги Тахов отговаря в парламента за защита от градушки и ВЕИ парк
Осигурени са близо 14 хиляди ракети
Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини