Градинарите постоянно търсят начини за оптимизиране на дейността и особено за увеличаване на реколтата, но понякога нещата не опират просто до по-ефективно плевене или подхранване, а до прилагането на напълно нов подход в отглеждането дори на популярни култури. Ето поне 3 начина за отглеждане на картофите.
Разбира се, започваме с класическия вариант, познат най-малко от миналия век. Картофите се садят там, където през миналия сезон са били отглеждани краставици, зеле, цвекло, моркови и бобови култури. Преди засаждането се влагат по 8-10 килограма пресен оборски тор на квадратен метър, а през лятото вместо подхранване се използва говежда тор и дървесна пепел по половин литър на квадратен метър. През сезона подхранване се прави 3-4 пъти – задължително при двете загърляния и в периода на оформяне на грудките- Четвъртото подхранване преди узряването на реколтата не е задължително и влияе най-вече на вкусовите качества. Тогава се използва само дървесна пепел, защото говеждата тор е противопоказна. За сезона картофите се поливат най-малко 8-10 пъти. За да защитим растенията от жегите, растоянието между редовете се стеснява до 60 сантиметра, но в райони с по-студено време, най-вече в планините, то може да достигне 90 сантиметра.
Начинът за отглеждане на картофите под слама е възникнал отдавна, но сравнително отскоро придобива популярност. Реколтата няма да надхвърли тази от класическото отглеждане, но процесът е по-лесен – не се налага картофите да се загърлят и плевят, а освен това могат да се поливат 2 пъти по-рядко. Грудките просто се полагат върху пръстта и всичко се засипва с пласт от 20-30 сантиметра слама. Може и да се прокопае траншея и грудките да се положат в нея, като отново се засипват със слама. Прибирането на реколтата също е много по-леко – достатъчно е да се разрине сламата около листната маса. При този вариант картофите по-рядко стават жертва на болести и почвени вредители.
Холандският вариант изисква специализирана техника, която осигурява възможност за подготвяне на дълги редове с рохкава почва, тъй като тя е най-подходящата за отглеждането на картофите. Грудките, които се засаждат в нея, са специално подбрани по-дребни от обичайното. Между редовете пък се оставят канали за напояване. Картофите се подхранват често – на всеки 2 седмици. През първите 2 месеца това става с говежда тор, след което се преминава на комплексни (комбинирани) торове. Всичко останало е като в класическия вариант.