Пшеничното сдружение на САЩ и Националната асоциация на производителите на пшеница в страната изразиха тревогата си за формирането на Транстихоокеанското партньорство без участието на Вашингтон, което поставя под въпрос дългосрочните перспективи пред износа на зърно, съобщи електронното издание Fence Post.
На 23 януари 2017 г. новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че страната ще се оттегли от участие в търговското споразумение между повечето тихоокеански държави. Точно една година по-късно, на 23 януари 2018 г. , останалите участници в инициативата приключиха преговорите и сформираха търговското партньорство без САЩ.
Зърненото лоби в страната се опасява, че позициите на американската пшеница например ще бъдат подкопани в Япония, която отдавна е силен търговски партньор на САЩ в този сегмент, купувайки средно по 3,1 млн. тона годишно. Притесненията на зърнопроизводителите и търговците са основателни – след като клаузите в споразумението за партньорството влязат окончателон в сила, митата върху вноса на пшеница от Канада и Австралия в Япония ще се понижат с 65 долара на тон. Оценките на лобистките кръгове в САЩ сочат, че по този начин страната ще губи до 200 млн. долара годишно от нереализиран износ.
„Както предупреди селскостопанската общност при изявлението на президента, изтеглянето от Транстихоокеанското партньорство бе късогледо и напълно ненужно и сега производителите на пшеница в САЩ ще понесат тежък удар”, заяви Бен Конър, директор на стратегическия отдел в сдружението. На свой ред президентът на асоциацията и зърнопроизводител от щата Монтана Гордън Стоунър изтъкна, че съобщението за влизането в сила на търговското споразумение между останалите 11 държави трябва да послужи като стимул за фермерите в САЩ да продължат да настояват за сключването на такива сделки с участието на страната, както бе обещал Тръмп в своето изявление преди година. „Огънят трябва да бъде насочен към президентската администрация и към търговските преговори с Япония. Силно притиснатият селскостопански сектор се нуждае от облагите на свободната и честна търговия точно в този момент”, категоричен бе Стоунър.
Освен Австралия и Канада, които са основни конкуренти на САЩ на японския пазар, членове на Транстихоокеанското партньорство са държави, където търсенето на зърнени култури расте доста бързо – Мексико, Виетнам, Малайзия, Чили и Перу. Останалите участници в търговското споразумение са Сингапур, Бруней и Нова Зеландия.