Производителите на пшеница във Франция са длъжни да свият разходите си и най вече свързаните с транспортирането на зърнената култура, ако искат да спрат да я продават на загуба и да си възвърнат позициите на международните пазари, загубени в конкуренцията с фермерите от страните от Черноморския регион. Това заяви президентът на френската Генерална асоциация на производителите на пшеница и други зърнени култури Филип Пинта, цитиран от Ройтерс.
По думите му през 2017 г. 40% от производителите на пшеница в страната са работили на загуба. Той призова правителството да понижи данъците на фермерите.
Оценки на асоциацията сочат, че за възстановяване на конкурентоспособността на производителите на пшеница Франция трябва да похарчи 14 млрд. евро през следващите 10 години. „В средносрочна перспектива нашата цел е да бъдем конкурентоспособни при продажна цена от 140 евро за тон”, обяви Пинта. В момента себестойността на френската пшеница е около 175 евро за тон, като изкупните цени са в рамките на 130-135 евро за тон.
Според Пинта един от основните начиин за повишаване на конкурентоспособността на френската пшеница са инвестиции в логистиката. Той призова правителството на страната да бъде направено всичко възможно, за да може транспортирането по железопътната инфраструктура да излиза по-евтино от това по автомагистралите. Изчисления на асоциацията показват, че чрез транспортните разходи цената на пшеницат може да падне с 5-10 евро за тон.