За да компенсират отчасти огромната финансова дупка, която ще се получи в бюджета на Европейския съюз след излизането на Великобритания, държавите-членки са решили да вдигнат годишните си вноски между 1,11% и 1,19% от БВП. По предварителни разчети европейският бюджет ще олекне с 11-13 млрд. евро след БРЕКЗИТ, затова се налага подобна мярка, съобщи министърът на земеделието и горите Румен Порожанов по време на световното изложение „Зелена седмица“, която се провежда в Берлин.
С вдигането на вноската държавите членки имат за цел да не намаляват драстично финансирането на агросектора, поясни още министърът.
Бюджетът на ЕС се съставя почти изключително от вноски на страните членки, които са пряко зависими от събираемостта на данъците и митата и от брутния им национален доход. Досега България беше нетен получател, тъй като субсидиите, които влизат от еврофондовете са по-големи от българската вноски в общия бюджет. През 2015 година например българската вноска съставляваше едва 32% от от общата сума на националните вноски на всички 28 държави членки (122 812 643 006 евро).
По време на председателството от януари до края на март България ще ръководи изключително важни заседания на Съвета на ЕС, които са свързани с изготвянето на черновите (драфтовете) на законодателството по бъдещата Обща селскостопанска политика, обясни още Порожанов. На първи април тези драфтове трябва да бъдат готови и ще бъдат оповестени.