Начало » Новини » Света

В ЮАР патици заместват пестицидите в опазването на лозя от вредители

Ежедневното шествие на птиците по улиците на Стеленбош е туристическа атракция
Синор.БГ / 20.01.2018 г.
В ЮАР патици заместват пестицидите в опазването на лозя от вредители

Парад на ято от над 1 000 патици преминава всеки ден по илиците на град Стеленбош в Южноафриканската република, известен с превъзходните си вина, предава „Асошиейтед Прес”. Патешкото шествие не е случайно – така започва работният ден на птициге, които отиват да защитават местните лозя от вредители. Собствениците на патиците с помощта на бели знаменца събират ятото и го съпровождат до основната им месторабота – вратите на лозето „Вергеноегда”. Всекидневното шествие обаче се е превърнало във визитна картичка на града и примамка за любопитни туристи.

Първите 6 патици били докарани в ЮАР през 1984 г. от тогавашния собственик на лозето Джон Фор и успешно „въведени в длъжност” първоначално в градината, а след това – и в съседното лозе. И досега това е единственото място в света, където патиците работят. "Длъжностната им характеристика" включва изяждането на охлювите, червеите и останалите вредители по лозите. За патиците тази храна е истинско лакомство, а за собствениците на лозето – прекрасен начин за биологична защита на растенията.  Освен това птичият тор е чудесно подхранващо средство. А след приключваенто на работния ден патиците се насочват за почивка и плуване в съседното езеро.

Местните еколози пък оценяват високо творческия подход на собствениците на патиците, тъй като птиците заместват използването на пестициди. Затова винарната получи сертификат от неправителствената природозащитна организация WWF. Макар използването на патиците като средство за биологична защита да излиза доста по-скъпо от химическите методи за обработка в лозето, те осигуряват устойчив растеж на лозите и защитават почвата, а следователно – и цялата околна екосистема.

В ЮАР патици заместват пестицидите в опазването на лозя от вредители
16803
 

Последни материали
Виж
Секторът призовава за протест
Кораби със слънчоглед от Аржентина взривиха зърнопроизводителите
В страната е 2 678 лв.
Средната заплата в селското стопанство е 1 770 лв. в края на 2025 г.
Актуална статистика
След износ зърнените запаси са намалели с над 500 хиляди тона
Виното от 2025 г. е 66 млн. литра
Аграрният университет почерпи със свое вино за Трифон Зарезан
Договорен е износ на череши и ядки
Добруджанската ябълка е призната като един от най-добрите плодове в Европа на Фрут Логистика
Според ресорния заместник-министър това не било необичайно напоследък
Жътвата на царевицата в Украйна най-вероятно ще ... приключи през март
Свързани материали
Виж
Испания с нови всеобхватни мерки срещу птичи грип
Франция повишава нивото на риск от птичи грип след нови огнища
Птичи грип
Великобритания разреши вноса на месо от ваксинирани френски патици
Предприети са мерки за пресичане на разпространението на заболяването
Откриха огнище на птичи грип и в животновъден обект в Пловдивско
БАБХ
Ново огнище на птичи грип, този път в Гороноряховско
Два животновъдни обекта са с птичи грип в област Пловдив
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини