Европейската комисия отложи гласуването за пълната забрана за използването на 3 неоникотиноида при всички култури, отглеждани на открито, което трябваше да се проведе вчера, съобщи електронното издание FarmingUK. Постоянната комисия за растенията, животните, храните и фуражите, в която всяка държава-членка на Европейския съюз има свой представител, обсъди на вчерашното си заседание въпроса за пълна забрана на тиаметоксама, клотианидина и имидаклоприда, но гласуване не бе проведено. Очаква се въпросът да влезе отново в дневния ред на комисията в началото на 2018 г.
Преди 4 години ЕС ограничи употребата на 3-те неоникотиноида през пролетта и през периода на цъфтеж на културите. Целта е да бъде понижено вредното им въздействие върху пчелите.
България е една от общо 5 държави в ЕС, която през последните 2 години разреши употребата на пестициди, в които тези неоникотиноиди са основни действащи вещества, се посочва в писмо на Фондация за околна среда и Българска асоциация „Биопродукти” до министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, в което двете организации настояваха да получат отговор на въпросите кой ще бъде представителят на България в комисията за гласуване и какви са инструкциите за неговия вот. В писмото се уточняват останалите 4 страни, в които посочените неоникотиноиди са били използвани – Румъния, Латвия, Великобритания и Финландия.
Проблемът с употребата на 3-те неоникотиноида породи големи спорове между производителите на зърнени и маслодайни култури, които се оплакват, че без тях не могат ефективно да защитят посевите си от вредители като телените червеи и хоботниците, и пчеларите, които търпят ежегодни загуби заради загинали пчели и замърсен мед.