Начало » Новини » Страната
04.12.2017 г.

Вергиния Кръстева в стил „Работническо дело“: Бъдещата ОСП трябва да отговаря на настоящите икономически, социални и обществени изисквания

По повод комюникето на Фил Хоугън от 29 ноември

Снимка: МЗХ

Не знам кой пише докладите на заместник-министрите на земеделието, но ако видите изказването на Вергиния Кръстева по повод комюникето за ОСП след 2020 г., представено днес в представителството на Европейската комисия в София, ще се убедите, че да се говори по посока на луната е основно занимание на експертите.

Вместо да направи разрез на важните насоки, представени от еврокомисаря Фил Хоугън на 29 ноември в Европейския парламент, като ги съотнесе към българските условия, заместник министърът е използвала терминология, която може да се приложи към всеки доклад на ЕС, подготвен от 2007 година досега. Не може да представяш позиция без коментар, тъй като фермерите очакват конкретика, а не алабализми от времето на соца.

Синор.БГ уважава своите читатели и не би искал да ги занимава с безплодните доклади, написани от неизвестни чиновници, но след като той е изнесен пред официална публика, сме длъжни да го направим.  

„България подкрепя предприетите през последните години промени на Общата селскостопанска политика, целящи повишаване на пазарната ориентация на европейското земеделие и стабилизиране на Единния пазар на ЕС.  Считаме, че европейският модел на земеделие е доказал своите предимства и жизнеспособност и това налага запазване и по-нататъшно развитие на Общата селскостопанска политика, в условията на новите  предизвикателства“. Това заяви заместник-министър Вергиния Кръстева по време на дебат посветен на съобщението на ЕК, относно рамките на ОСП след 2020 година.

„Бъдещата ОСП трябва да бъде политика, която отговаря на настоящите икономически, социални и обществени изисквания. Непрекъснатото усложняване на прилаганите схеми и мерки за подпомагане причиняват големи трудности за фермерите и за администрацията.

 Необходими са  реални и ефективни действия за опростяване на ОСП. С цел гарантиране на дългосрочна стабилност и предвидимост за селскостопанския сектор, в контекста на обсъжданията на ОСП след 2020 г. фокусът следва да бъде върху подобряване на сегашната структура и мерки на политиката и интегрирането им с други политики, а не върху преразглеждането на основната политика. Тя трябва да бъде разбираема, с ниско ниво на бюрокрация, за да се улесни осъществяването на ролята й по отношение както на земеделските производители, така и на потребителите. Общата селскостопанска политика трябва да е пазарно ориентирана, с опростени правила и гарантирано финансиране за тяхното прилагане, основана на принципите на солидарност и социална справедливост, като не се допуска намаление на финансирането, за да се избегнат сътресения в сектора“, допълни още Кръстева.

По време на дискусията стана ясно, че бъдещето на ОСП е основният приоритет на Българското председателство в областта на земеделието.

„Като ротационен председател на Съвета възнамеряваме да организираме провеждането на фокусирани дебати в Съвета по Съобщението на Комисията относно бъдещето на ОСП. Целта на дискусиите е да се проведе обмен на мнения между министрите, за да се подпомогне Комисията при изготвянето на законодателните предложения. Бъдещето на ОСП ще бъде обсъдено и на неформалната среща на министрите на земеделието в София през месец юни 2018 г“. обясни Вергиния Кръстева.

В дискусията участваха още заместник-министър д-р Лозана Василева,  представители на Европейската комисия и на Министерството на земеделието, храните и горите.

Вергиния Кръстева в стил „Работническо дело“: Бъдещата ОСП трябва да отговаря на настоящите икономически, социални и обществени изисквания
15161
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Еврокомисията откри приема на 15 октомври
До 16 януари 2025 г. ще се кандидатства за информационните мерки по ОСП
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Европейския млечен борд със силни препоръки към новия еврокомисар по земеделие
Християнски празници
На Преображение господне се бере първото грозде
Решенията по-късно днес
Съветът по земеделие на ЕС обсъжда интервнециите по Втория стълб
Кладоспориозата
Кафявата петнистост при доматите е болест на небалансираната технология
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини