Начало » Хоби земеделие » Малката градина
30.11.2017 г.

Червено изкушение в лехите

Вземете само здрави ягодови растения и не използвайте садило

Ягодите могат да се засаждат от ранна пролет до късна есен. За доброто прихващане на разсада са необходими прохладно време със средна дневна температура не по-висока от 15 градуса С и достатъчно влажност на почвата и въздуха по време на засаждането.
Засаждането на ягодови растения се извършва през есента, през пролетта и през лятото. През пролетта това може да се направи още през март. Късното засаждане на пролет не се препоръчва, тъй като растенията имат по-слаба прихващаемост и значително по-слабо развитие. Разсадът за пролетното засаждане може да се изкопае направо от маточното насаждение или да се извади още през есента.

По американски
В двора засаждането става основно в лехи и без лехи. След това те са в бразди, лентово, в гнезда, хълмово, шпалирно, килимово и др. У нас най-разпространени са начините в лехи и бразди. Шпалирно, хълмово и килимово се работи предимно в Америка. При килименото растенията се засаждат в редове на разстояние 1, 20-1,50 м един от друг и 40-50 см между стръковете. Образуващите се пластуни не се премахват, а се оставят да се развиват и вкореняват около майчините растения в най-различни посоки. По такъв начин още на втората година се образува около 60 см непрекъсната лента от ягодови растения. Между лентите се оставят 60-70 см пътеки, които се поддържат чисти от плевели и ластуни. Продължителността на живот на килимните ягодови градини е с 1-2 години по-дълга в сравнение с другите начини на засаждане. Установено е, че добивите от декар са най-големи при американския начин, следвани от лентовия и най-ниски при обикновения едноредов начин.

Почистете преди засаждане
За засаждане трябва да се използва здрав едногодишен разсад, чист от болести, вируси и неприятели и с добре развити корени. За да подготвите растенията трябва да премахнете болните и загнили листа и корени и да опресните силно развитите дълги корени. На слаб разсад корените не се подрязват, а той се потопява преди засаждане във вода в продължение на 30-40 мин. Подрязване трябва да се извърши само на корени, по-дълги ог 5 см.
Подготвеният разсад се поставя в щайги, застлани с влажен материал и покрити със зебло срещу изсъхване.

Направете ямки с ръце
Мястото, на което ще садите трябва да е подравнено и с добре разработена почва. Трябва да отбележите със сезал или по-дебел шнур местата на засаждане, за да се получат прави редове и с еднакви разстояния между растенията.
Засаждането на ягодите се извършва в малки ямички. Не садете в дупки с обикновени садила, понеже в тях корените не могат да се разтелят. Дълбочината и ширината на ямките се правят така, че корените да могат свободно да се наместят. След това те се засипват с рохкава пръст, която се притиска плътно с двете ръце до тях. Растението да не се засажда нито много плитко, нито много дълбоко. Границата, до която растенията трябва да влязат в земята е онова място, до което разсадът е бил в земята.
След засаждането растенията се поливат с около1/2 -1 л вода на корен. Така почвата по-добре прилепва към корените. При горещо време поливките трябва да се повтоят 3-4 пъти през първите няколко дни след засаждането. Можете да покрите с рохкава суха пръст местата на поливане, за да не хванат кора.
Десетина дни след засаждането растенията трябва да се прегледат и на мястото на загиналите да се засадят нови.

Червено изкушение в лехите
6485
 

Последни материали
Виж
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Днес е обнародвано решението
Депутат от „Величие“ става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Свързани материали
Виж
Новости
Първа реколта от ягоди в горски разсадник „Орловец“
Технологични карти за растениевъдство, конвенционално и биологично производство
В градината
През август започнете с предпазни мерки срещу фитофтора при ягодите
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
А в магазините се продават по 30-32 лв. за килограм
Цената на малините от производител до търговец на едро скача с 250 процента. ЕС трябва да чуе това!
Комисия по стоковите борси и тържища
Вносните краставици са по-евтини от българските
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини