Зелените гъсеници, вгризани в плодовете на доматите, са гъсеници на градинската нощенка (Mamestra oleracea). Тя се среща навсякъде в страната, появява се редовно и нанася значителни повреди на доматите, особено през август и септември, когато се появява второто поколение.
Градинската нощенка е сравнително едра пеперуда – при разперени крила 4-4,5 см. Предните й крила са червено-кестеняви, с бяла вълнообразна линия към върха и изпъстрени с няколко бели петна. Задните крила са сиви. Яйцето е светлозелено, гъсеницата най-често е светлозелена, но може да бъде и бледожълта или розово-кестенява. На дължина гъсеницата достига 3-3,2 см. Какавидата е тъмнокафява, до черна.
Градинската нощенка има две поколения годишно. Зимува като какавида в почвата. Към средата на май до средата на юни пеперудите излитат. Те снасят яйцата си по долната страна на листата във вид на купчинки от няколко слоя. Броят на снесените яйца е много голям – достига до 1000 броя. Излюпените гъсенички се вгризват в зелените домати и се хранят с вътрешните тъкани. Пълното развитие на гъсениците продължава 30-40 дни, след което какавидират плитко в почвата. Пеперудите от второто поколение летят през август и първата половина на септември. Повредите от второто поколение са по-големи.