Съветът на Европа разглежда въпроса за отменяне на санкциите срещу Русия, наложени през 2014 г. заради присъединяването на Крим и положението в източна Украйна, съобщи британският вестник „Файненшъл Таймс”.
Според изданието в международната организация се притесняват, че Русия може да я напусне. „Последиците за Европа ще бъдат неблагоприятни, тъй като ще имаме Европа без Русия. Това ще бъде голяма крачка назад”, заяви генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд.
Той обаче опроверга твърденията, че руски официални представители са се срещали с него и са заплашвали с напускане на организацията.
Според Ягланд отказът на Русия да плаща вноските си в бюджета на Съвета на Европа може да доведе до нейното напускане – доброволно или по инициатива на други държави. „Доколкото разбирам, това може да се случи. Никой не иска да даде знак, че приемаме присъединяването на Крим. Не става дума за подкопаването на тази принципна позиция. Ние обаче трябва да оценяваме трезво своите задачи. Наша задача е защитата на правата на човека в Русия и Крим така, както навсякъде на континента, където живеят хора”, изтъкна генералният сектретар на съвета.
В края на юли Русия прекрати изплащането на вноските си за 2017 г. в бюджета на организацията, тъй като нейната делегация не може да участва в работата на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). През април 2014 г. страната бе лишена от основни пълномощия в ПАСЕ заради присъединяването на Крим и събитията в източна Украйна. През 2015 г. в ПАСЕ на 2 пъти бе разглеждан въпросът за възстановяване на правата на делегацията на Русия, но санкциите останаха в сила – Русия бе лишена от право на глас и от участие в работата на ръководните органи на организацията и нейните мисии за наблюдение на изборите на територията на държавите-членки. Тогава Москва обяви, че прекратява участието си в дейността на ПАСЕ до края на 2015 г., а през януари 2016 г. руската делегация се отказа от падаването на зявка за потвърждаване на пълномощията ѝ за същата година.