Начало » Хоби земеделие » Малката градина

Дива лоза в стаята

Синор.БГ / 28.11.2017 г.

Дивата лоза (Ampеlopsis) е декоративен храст, който може да украси не само градината, но и полусенчестата стая, ако е в саксия. В двора може да закрие не дотам красива стена. С длановидно нарязаните си едри листа, въздушните корени или мустачки и разперените клони обгръща и закрива нежелани гледки и създава отмора и наслада за очите. Когато стените са гладки и мустачките не могат да се прикрепят, се налага клоните да се превързват, за да се издигнат нависоко с помощта на стълба.
Ампелопсисът е много красив, достигащ 15 м височина храст за вертикална украса. Той се отглежда лесно и нараства бързо. Мразоустойчив е, но не издържа на пряка слънчева светлина и суша. Ако му намерим подходящо място в градината и му осигурим почва, съдържаща листовка и прегорял оборски тор, ще се развие много добре.
В късна есен зелените листа променят цвета си и стават пурпурночервени. Тогава излъчват прелест, красота и уют.
Цветовете на дивата лоза са жълтеникави и бледи. Плодовете обаче заслужават внимание. Те приличат на светло до наситеносини гроздове и са много ефектни, но не подходящи за ядене.
Много от страничните клони на лозата успяват да полазят по почвата и при влажно време или ако са полети с вода, се вкореняват и дават начало на нови растения. За размножаването обаче не трябва да разчитате само на този метод. В ранна пролет подрязвайте остарелите клони, за да подмладите растението. Най-лесно ще го размножите вегетативно чрез зрели резници, които се приготвят през зимните месеци – януари и февруари, и се заравят в пясък.

Дива лоза в стаята
14385
 

Последни материали
Виж
Отглеждането на аспержи в Германия намалява
Позиция на БКПЗ
През април ще бъдат отпуснати 2,7 милиона евро за борба с черната златка
Върнаха 95 хиляди евро след измама с рекултивация на земеделска земя
IGC с първа прогноза за глобалния зърнен баланс 2026/27 г.
С 23 млн.т по-слаба реколта от пшеница в света през 2026 г.
Доставките на мека пшеница и ечемик от трети страни са се сринали с над 50 на сто
Спадът във вноса на зърно в ЕС през сезона надхвърля 25 на сто
Видовото разнообразие в стопанствата е представено с рекламни брошури
ЮЦДП участва с близо 20 ловни трофея на изложението в Пловдив
Свързани материали
Виж
Дивата лоза е чудесна за вертикална украса в градината и дома
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини