Начало » Хоби земеделие » Малката градина
26.11.2017 г.

Топлолюбивите зеленчуци не пият студена вода

Дъждувайте пипера, патладжана, морковите

Зеленчуковите култури не могат да се отглеждат без напояване у нас. Ако не им достига вода, те могат да намалят добивите си, но и висока влажност не трябва да се допуска.
Високите температури и незначителните валежи още през май налагат растенията да получат необходимото количество вода. Ако се засушат култури като салата, спанак, цветно зеле и др., те ще стрелкуват предивременно, на други – домати, краставици, пипер окапват цветовете и младите завръзи, а при трети – репички, целина, моркови и др. загрубяват кореноплодите.

Делят се на групи според нуждите
Едни от зеленчуци имат нужда от повече вода, а други от по-малко. Силно влаголюбиви са салатата, спанакът, цветното зеле, броколито, целината, репичките и др. Те са със слаба коренова система и с голяма листна маса. Изразходват повече вода и им е необходима висока влажност на повърхностния почвен слой. Влаголюбиви са и краставиците, доматите, пиперът, патладжанът, главестото зеле, праз, воден лук. Особено през вегетацията те трябва да получават достатъчни дози течност. Морковите, картофите, салатното цвекло, зеленият фасул, зеленият грах, тиквичките и др. предпочитат умерената почвена влажност. Дините, пъпешите, тиквичките могат влизат в групата на слабо влагоюбивите, които имат силно развита коренова система и извличат влага от дълбокият слой на почвата.
Зеленчуковите култури се различават и по изискванията си към относителната влажност на въздуха. Листните зеленчуци се нуждаят от по-висока влажност, а плодовите – домати, пипер, дини, пъпеши от по-малка в сравнение с краставиците и тиквичките.

Полейте, за да се вкоренят добре
През отделните фази на растеж и развитие зеленчуковите култури се нуждаят от различно количество вода. Най-големи са нуждите им през фазата на поникване. След като прорастнат се внимава с поливането. При засаждането на постоянно място осигурете вода, за да се вкоренят добре. По-късно количеството вода и времето за поливане се определя в зависимост от изискванията им. Значение оказва и температурата на поливната вода. По-топлолюбивите зеленчуци се поливат с вода над 14-16С, иначе се втрънчват. Полива се сутрин или в късните следобедни часове. Ако сторите това в горещината пиперът, патладжанът, краставиците, пъпешите и др. могат да забавят растежа си, да им окапят цветовете или да се деформират плодовете.
Зеленчуковите растения се напояват предимно повърхностно, с течаща вода по бразди или фитарии. Дъждуването е благоприятно за пипера, патладжана, зелевите култури, морковите, магданозът, зеленият фасул и др. За краставиците дъждувайте през нощта, за да се предпазят от болести и пригори.

Топлолюбивите зеленчуци не пият студена вода
6033
 

Последни материали
Виж
До 14 май стопаните със 100% пропаднали площи от градушката в Южна България подават заявления за обследвания
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-27април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата продължават да вдигат цените
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини