Начало » Хоби земеделие » Малката градина
23.11.2017 г.

Ако студът е повредил лозите

Най-податливи на измръзване са Болгар, Димят, Перл дьо Ксаба, Царица на лозята. Зимните студове могат да причинят сериозни повреди по всички органи на лозата: корени, стъбло, пръчки, пъпки. Корените са чувствителни на студа. Установени са случаи на измръзване на корените на облагородени вкоренени лози, които са били извадени в студено време или не са били добре съхранени преди сортирането им.
Повредите от студовете върху надземните органи на лозата са в зависимост от сорта, силата на студа, продължителността на действието му, възрастта на лозите, зрелостта на пръчките. В нашата страна няма винени и десертни сортове лози с достатъчна студоустойчивост. Най-чувствителни са сортовете Болгар, Димят, Перл дьо Ксаба, Царица на лозята, а най-студоустойчив е Памид, следван от Мавруд, Гъмза, Зарчин, Пино ноар.

Повредите по лозите са разнообразни. Отделните органи не са еднакво студоустойчиви поради различната им степен на зрелост, нееднаквото натрупване на защитни вещества. Устойчивостта е свързана и с различната зрелост на пръчките и плододаването на лозите.

Най-много страдат от студовете лозите, които са засадени в местности, където вегетацията им продължава по-дълго време през есента. Там пръчките не могат да узреят добре, за разлика от тези, растящи по хълмовете. Затова засадените лози на баир, са по-устойчиви на зимните студове.

Пъпките са най-чувствителни
Пъпките на лозата са най-слабоустойчиви на студ от надземните части. Главната пъпка е по-чувствителна, отколкото резервните или второстепенните на окото. При не много силни студове могат да измръзнат главните пъпки, като се запазват второстепенните, които обикновено са безплодни. Проверката на пъпките за повреди от студовете се извършва, като се правят многократни напречни отрези на пъпките. Те са повредени, когато отрезът е кафяв или черен. При здрави пъпки отрезът е зелен.
Могат да бъдат повредени не само пъпките на лозата, но и останалите части, ако температурата спадне повече от минус 18 градуса С в продължение на 3 дни

Младите са по-уязвими
Едногодишните пръчки са по-слабоустойчиви на студ от многогодишните органи на лозата (рамена, стъбло). Младите лози са по-чувствителни от възрастните, както и тези, които се развиват буйно. Повредените части на лозата от студовете не могат да се забележат, като се гледат външно. Повредите могат да се установят с ножче, като се премахне кората и се направи отрез в ликовата тъкан до камбия. Ако тъканите са свежо зелени, това показва, че лозата няма повреди. При тъмнокафяви до черно обагрени тъкани е показател, че частите са мъртви.
Най-сигурното средство за запазване на лозите от зимните студове е загрибването им през есента. Извършва се след опадането на листата, преди да настъпят студовете. В лозарските райони, където температурата може да спадне под минус 15 градуса С, лозите трябва да се загрибват.

Ако студът е повредил лозите
3872
 

Последни материали
Виж
Препоръки за засаждане на тиквичките на открито
Лидери са слънчогледът с 3,5 милиона и царевицата с 2,9 милиона хектара
Фермерите в Украйна засяха близо 10 милиона хектара с пролетни култури
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Свързани материали
Виж
Заявления за оценка на щети от измръзване се дават до 10 работни дни от събитието
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
През очите на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Пшеницата и ечемикът вече показват признаци на повреда
Български фермерски съюз иска създаването на гаранционен фонд за щети в земеделието
Какво ви съветват агрономите от Кортева
Стресът за културите е стрес и за стопаните – и често води до прибързани решения и грешки
Поемат се 80% от разходите на овощарите, зеленчукопроизводителите и зърнопроизводителите
МЗХ и ДФЗ имат бюджет за компенсиране на загубите от измръзване при 100% пропаднали площи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини