Начало » Хоби земеделие » Цветарство
21.10.2017 г.

Срамежливата мимоза не понася цигарен дим

При цялото изобилие на екзотични растения на пазара трудно може да се намери друго толкова необичайно цвете като срамежливата мимоза (Mimosa pudica). Най-необикновената й черта е способността да свива буквално за секунда нежните си перести листа при докосване и дори при силно движение на въздуха. След около 10-15 минути листата отново се “отварят”, но бавно, почти незабележимо за окото.

Растението произхожда от субтропическите гори на Южна Америка. В родната си Бразилия достига до 1 м на височина, а при стайно отглеждане у нас – около 20-40 см. Вероятно проливните дъждове и силните ветрове в родината й, които могат лесно да повредят тънките нежни листа, са причината да развие необикновената си способност. Като потвърждение на тази теория листата винаги се свиват преди дъжд и особено преди буря, което прави мимозата своеобразен барометър.

За да отгледате тази срамежливка в дома си, трябва през февруари-март да купите семена. Те се засяват във влажна почва, засипват се с половинсантиметров почвен слой, покриват се с прозрачно фолио и се оставят на топло място. Добре е почвата да бъде рохкава, песъчлива и да не е прекалено наторена. След покълването на семената поставяме саксията на слънчев прозорец. Въпреки че мимозата изглежда много нежна, отглеждането й не е трудно – тя обича топлината, силната светлина, дори и прякото слънце, обилно поливане, но без задържане на вода и пулверизирането. Не понася цигарен дим - листата й падат от него. За да израсте компактно, редовно се прищипва. Цветовете обикновено са върху младите клонки, така че колкото повече са те, толкова по-добре. Дори да ви е много интересна способността й да свива листата си, не прекалявайте с твърде често докосване – след време растението се уморява и започва да реагира все по-бавно.

В края на юни мимозата се покрива с нежните розови клъбца на цветчетата. При благоприятни условия ще цъфти до средата на есента.
Мимозата не издържа на студ. В домашни условия зимува трудно, листата й падат, губи красотата си, а при температура, по-ниска от 16°С, загива.
За да сте сигурни, че ще й се радвате и през следващата година, съберете семена и вкоренете чепки, използвайки стимулатор за вкореняване. Чепките се вкореняват трудно и им е нужно доста време. Затова пък отглеждането от семена е лесно и винаги дава добър резултат.

Срамежливата мимоза не понася цигарен дим
11445
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2023
ДФЗ преведе над 7,3 млн. лева на 725 биопчелари
Всички заявления трябва да имат статус Чакащо ръчно зареждане в ИСАК
До 13 август се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 юли – 1 август 2024 година
Сушата се завръща с високи температури
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-26 юли 2024 година
Трета седмица не помръдват котировките за зърно и слънчоглед на борсата
Съвети за градинаря
Причини за напукване на доматите и необходими мерки
Срещи с бранша
Днес и в понеделник ДФЗ ще плати субсидиите за биопчелари и биоживотновъди
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини