Напукването на доматите е често срещан проблем от средата на лятото до края на сезона, но може да се появи по всяко време от развитието им. Плодовете не изглеждат добре и не могат да се съхраняват, но са годни за консумация. Ако знаем причините, тогава можем да предприемем необходимите мерки за предотвратяване на подобна ситуация.
Когато вече сме изправени пред проблема – доматите се напукват директно на растенията, тогава те трябва да бъдат събрани и да доузряват в домашни условия. В противен случай съществува риск различни инфекции да проникнат през раните и те да бъдат похабени.
Причини за напукване на доматите
Основната причина за напукването на доматите е бързата промяна на нивата на влажност. Увреждането на кората е физиологично състояние, което може да възникне при отглеждане на открито, когато след засушаване започнат продължителни валежи. Проблемът може да възникне и в оранжерийни условия, ако е просрочено поливането и после получат по-щедра порция вода.
Когато доматът получи по-голяма порция вода, тогава месестата част се разраства по-бързо, отколкото обвивката му може да се разтегне, а това води до появата на пукнатини. Те могат да бъдат радиални или концентрични, съсредоточени върху горната част на плода. Ако ги оставим върху растенията, тогава в най-добрия случай пукнатините ще заздравеят, оставяйки тъмни белези върху кората, а в лошия – ще започнат гнилостни процеси.
Мерки за предотвратяване на напукването
1. Най-лесният начин за справяне с проблема е мулчирането, за да се поддържа равномерна влажност. Окосената трева, която не съдържа семена е една от възможностите. Тя трябва да се разпредели равномерно, като се остави 5 см свободно пространство около стъблата на доматите и не е задължително да се мулчира плътно.
Сламата е отличен мулч за доматите, но дебелината на слоя трябва да бъде около 8 см, като отново се остави малко пространство около стъблата. Може да се използват смачкани вестници или нарязан картон.
Преди или непосредствено след мулчиране доматите трябва да се полеят.
Оранжерийните домати също се мулчират, като постоянно се следи за поддържане на необходимата влажност.
2. Поливане на растенията по-рядко, но обилно. Плиткото поливане поддържа корените на доматите по-близо до повърхността на почвата, което ги прави много по-уязвими към бързо изсъхване и следващо преполиване. Когато поливаме обилно, водата ще може да проникне по-дълбоко в почвата и доматите ще развият по-дълбоки корени. Това е една от причините да засаждаме растенията на по-голяма дълбочина – силната коренова система ще бъде важен фактор за предпазване от напукване.
3. Преустановяване на подхранването с азотни торове (ако все още се използват на този етап) и преминаване към листно подхранване с течни торове, съдържащи калций.
Като алтернатива за торене може да се използва дървесна пепел или яйчени черупки. Информация за правилното им използване при подхранването на доматите може да се намери на сайта.