Вандата (Vanda) е епифитна или литофитна орхидея с едно стебло, с дебели въздушни корени, които са с впечатляващи размери. Родина на вандата са тропическите области на Азия, Филипините, Австралия. В рода има до 70 вида, които са дали живот на многобройни хибриди.
Листата в зависимост от вида са 15-45 см дълги, плоски, тънки или цилиндрични, кожести, растат на два реда на вертикално стебло.
Цветовете са восъчни, ароматни, листенцата и чашелистчетата си приличат, окраската им е разнообразна, често са на точки или покрити с мрежа. Има видове със сини цветове, които се ценят много високо от колекционерите, тъй като орхидеи с този цвят са рядкост.
Сред най-известните видове са кръглата ванда (V. teres), която има 20 цвята с диаметър до 10 см, а синята ванда (V. coerulea) е с големи (до 10 см в диаметър) цветове, които са със синя краска и тъмни жилки.
Вандите с цилиндрични листа поставете под преките слънчеви лъчи, през зимата им осигурите допълнително осветление. Видовете с плоски листа ще се радват и на приглушена светлина. Вандите от равнините се нуждаят от топло място, планинските видове се нуждаят от оранжерия с умерена температура. Същественото понижение на температурите през нощта способстват цъфтежа.
Субстратът за тази орхидея се състои от борова кора, дървени въглища, камъчета и полистирол. Субстратът трябва да е въздушен, за да може въздухът да преминава свободно през него. Можете също така да прикрепите вандата на парче папрати или да ги държите без субстрат в просто сандъче с много отвори.
Дайте на въздушните корени възможност да се развиват и ги опръсквайте с торове за листнодекоративни растения.
Подхранвайте в периода на растеж, на всеки 15 дни, с течни торове за орхидеи.
Пресаждайте на всеки 3-4 години, ако растението е “излязло” от саксията.
Поливайте през лятото на всеки три дни, в периода на покой средно по веднъж на седмица.
Влажността на въздуха трябва да е 70-80%. За да отглеждате вандата, ви е нужна оранжерия. Опръсквайте листата не по-малко от два пъти на ден.
Размножава се чрез отделяне на отводите с корени, които се появяват на стеблото. Професионалистите могат да опитат да размножат растението чрез връхни резници.