Една от проявите на безплодие е младенческата стерилност. Това е периодът през първите няколко години след засаждането. Характеризира се с буен растеж. Това е напълно естествен процес, тъй като през този период се залага основният скелет на короната, върху който по-нататък се формира плододаващата дървесина. Добрите грижи,торенето и напояването играят важна роля за по-бързото развитие на дръвчетата и по-ранното встъпване в плододаване.
Различните видове, а донякъде и отделните сортове, имат различна продължителност на младенческата възраст. Прасковата встъпва в плододаване още през втората година след засаждането, а орехът, получен от семе-след 10-15 години. При ябълковия сорт Златна превъзходна плодовете се появяват по -рано, в сравнение със сорта Айвания.
Друг фактор, който може да се окаже съществено влияние, е подложката. Ябълката, присадена на слаборастяща подложка, встъпва в плододаване още на 2–3-та година след засаждането, докато при силнорастяща – около 5–6-та година. Подобен е случаят и с крушата, присадена на дюлева или семенна крушова подложка. Слаборастящи подложки, при които плододаването настъпва значително по-рано, са получени и при черешата, сливата, прасковата и др., но у нас все още не са внедрени широко в практиката.
Неправилно прилаганите резитби при младите дръвчета чувствително могат да забавят началото на плододаването. Колкото по-малко се реже в млада възраст, толкова по-рано започва то. Особено вредно влияние оказват резитбите за съкращаване на едногодишните леторасти. Те стимулират и без това силния растеж и това забавя плододаването. При младите дръвчета резитбите се състоят в премахване на единични по-силни леторасти, които се явяват като конкуренти на бъдещите скелетни клони или ще предизвикат по-нататък сгъстяване на короната. По изключение се налага и съкращаване на леторастите над 70-80 см, които са избрани за скелетни клони и техните продължители през следващите години. В никакъв случай не трябва да се премахват по-слабите и наведено растящи клонки, независимо къде и в каква посока са израснали в короната.
Безплодието може да се дължи и на лошо опрашване и оплождане. Крушовите сортове изискват чуждо опрашване. Ако наблизко няма друг сорт опрашител, плододаване не може да се получи. Такава причина може да има само ако дръвчето цъфти, но не завързва плодове. Това е много рядко явление, като се има предвид, че при хубаво и топло време пчелите летят на доста големи разстояния и пренасят прашец за опрашване.