Смокиновият молец е опасен неприятел, който се среща по Черноморското крайбрежие и южните райони на страната. Напада само смокинята. Молецът е дребна пеперуда – 12-16 мм при разперени крила. Предните крила са широки, кафяво-червеникави с напречна белезникава ивица, задните – по-тъмни и с няколко светли петна.
У нас смокиновият молец развива три пълни и четвърто частично поколение. Зимува като какавида в окапалите листа.
Първите пеперуди се появяват през втората половина на април и началото на май. Снасят яйцата си по младите листа, предимно по долната, рядко по горната страна. Гъсениците се появяват през май. По горната страна на листата те си правят защитен пашкул от фини бели влакна, в който живеят. Изгризват епидермиса и паренхима на листата, включен в границата на пашкула. При нарастването им повредите се разширяват и накрая листата се накъсват силно и изсъхват. Те нагризват и пъпките и зелените плодове.
Гъсениците са мръснозелени, с яснозелена надлъжна ивица на гърба, с бледокафява глава и достигат 6-8 мм дължина. Развитието им продължава 13-25 дни. Какавидират на горната страна на периферията на листата в плътен вретеновиден пашкул, залепен за листа.
Гъсениците от второто поколение нанасят значителни повреди по плодовете. На мястото на допирането на два плода изтъкават пашкул, под който се изхранват с тях.
Необходима мярка за борба е събирането и унищожаването на опадалите листа чрез изгаряне или заораване в почвата. Пръскането се прави срещу излюпените гъсенички от първото поколение, преди да са започнали да изтъкават пашкул.
Подходящи препарати са: агрия 1050 – 15 мл, алфа комби 51,25ЕК – 4 мл, суми алфа 5ЕК – 2 мл, талстар 10ЕК – 3 мл, карате 2,5ЕК – 3 мл. Карантинният срок на тези препарати е 15 дни. Със седем дни: са децис 2,5ЕК – 3 мл., актелик 50ЕК – 15 мл, суперсект 10ЕК – 1,25 мл.
Дозата е дадена за 10 л вода.