Ако искате да обогатите градинката си с няколко боровинкови храста, то трябва задължително да изследвате почвата за нейната запасеност с хранителни вещества. Най-подходящи са киселите почви с рН – 3,5- 4,5 , богати с хумус, с добра аерация, добре водоснабдени. Добри предшественици са ливадите или пасищата. Не бива да засаждаме боровинки след картофи, домат и зърнено житни култури.
Преди засаджането мястото трябва да се подготви. Площта се почиства от храсти, камъни, растителни отпадици и след това се прави предпосадъчна оран на дълбочина 30 – 40 см. Ако пък мястото е малко, то тогава използвайте права лопата. Пролетното засаждане е за предпочитане. При бедни почви се препоръчва наторяване с 5 – 6 тона прегорял оборски тор. Засаждането се извършва в ямки с размери 40 х40 см. В ямките се поставя кисел торф, полуизгнила дъбова шума, борови кори, стърготини и пясък.
Ако все пак нямаме приготвен посадъчен материал, то това е времето за събиране на зрели резници. За резник се избира тази част на клонката, коята има само листни пъпки. Ако тези резници са събирани есента, те се съхраняват във влажен торф при температура 5 градуса. Резниците са с дължина 12 – 15 см. Долният отрез се прави под пъпка, а горният – над пъпка. Вкореняването на резниците се извършва в лехи направени от торф и пясък. Резниците се нареждат нагъсто, на растояние 5 – 6 см един от друг с 2 пъпки над повърхността. Вкоренените резници отиват в питомник и по-рядко на постоянно място. Може да се използват и зелени резници за размножаване на боровинката, но с тях е по трудно, необходими са остъклени помещения, растежни регулатори и по специални грижи.
Размножаването може да се извърши и чрез загърляне на надземната част на растението, като преди това сме го изрязали ниско до земята. През пролетта и лятото от главния корен израстват издънки, които образуват свой корени. Късно през есента се отделят от майчиното растение.