В преговорите по бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) трябва да се прилага коректен тон, „като забравим за консуматорския подход и оправданията от типа, че България била в периферията по развитие, че сме в криза, че сме планинска държава…“. Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев пред Втората конференция за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 „Изборът на България“, организирана от Института за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро и проведена днес в София.
Като припомни важните дебати на ниво Европейски съюз, които предстоят по бъдещия бюджет на Общността и в частност на този за земеделие, Дончев наблегна на необходимостта от намирането на правилните аргументи при формирането на бъдещите политики, които България трябва да приложи.
„Преговорите по бюджета след 2020 г. на практика е дебат за бъдещето на Европа. И в тази връзка е важно да не се водят конфликти между ОСП и Кохезионната политика, на каквито сме свидетели до момента“, посочи още вицепремиерът.
Съмненията му клонят към бъдещо намаляване на бюджета за земеделие, още повече, че и през сега действащия програмен период за първи път имаше орязване на този бюджет. Дончев припомни, че в петте сценария за бъдещото финансиране, представени от Председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в така наречената Бяла книга, само при един от тях се допуска по-голям финансов пакет за ОСП след 2020 г.
И този сценарий не е най-вероятният, коментира Дончев.