Начало » Пазари » Зърно

Украйна може да загуби пазара на пшеница в Египет заради качеството

Синор.БГ / 12.09.2017 г.

sinor

Украйна може да изгуби втория си по големина външен пазар за пшеница, след като още през пролетта на тази година Египет въведе нови правила за вноса, повишавайки изискването за съдържанието на протеин в зърнената култура, купувана от Украйно и Русия, от 11,5% на 12,%, заяви в интервю за „Ройтерс” изпълняващия длъжноттат министър на селскостопанската политика и храните на Украйна Максим Мартинюк.

„Не изключвам варианта през тази година да възникнат проблеми с износа в Египет – те ще купуват по-малки количества от нашата пшеница. Ние можем изобщо да изпаднем от египетския пазар, тъй като не разполагаме с партиди в такива количества и характеристики, които да можем да доставяме в Египет”, посочи Мартинюк.

Според него решението за промяна на изискванията към внасяната пшеница може да облагодетелства доставчиците от Русия. „Съществуват мнения, че то е прието за увеличаване на доставките на руско зърно. И ако купувачът си е потавил цел да внася руско зърно, ние едва ли ще успеем да променим нещо”, коментира той.

Министърът смята, че на Украйна ще се наложи да увеличи износа си на пазарите в Азия, за да компенсира евентуалния спад в търговията с Египет. Той уточни, че през селскостопанския сезон 2016-2017 г., приключил на 30 юни, Украйна е изнесла около 6,6 млн. тона пшеница за Тайланд, Индонезия, Бангладеш, Южна Корея и Филипините, или общо 38% от цялото доставено в чужбина количество.

Украйна може да загуби пазара на пшеница в Египет заради качеството
6862
 

Последни материали
Виж
Печелят производителите на автомобили, вино и сирене
ЕС одобри историческото търговско споразумение с Меркосур
Решевния на МС
Намаляват данъка върху печалбата за научна и развойна дейност
Решения на МС
Пловдив получава 58,6 дка държавна земя за нов общински разсадник
Планирани е покупката на 4500 комплекта от 13 вида зеленчуци
Търсят чрез търг доставчици на зеленчукови семена за селяните в Украйна
Промени в ЗДДС
Риск от ДДС върху рентите, след промени в Закона за ДДС от 2026 г.
Против Меркосур
Белгийски земеделци блокираха днес магистрали, пътни възли и райони по границите със съседните държави
Свързани материали
Виж
Планирани е покупката на 4500 комплекта от 13 вида зеленчуци
Търсят чрез търг доставчици на зеленчукови семена за селяните в Украйна
Слабите студове в края на декември помогнаха за дозакаляване на растенията
Нищо не заплашва презимуването на есенниците и овошките в Украйна
ФАО представя тригодишен план за спешна помощ и ранно възстановяване на украинските фермери
Дрон порази завода за преработка на слънчоглед на американска компания
След руска атака в Украйна 300 тона растително масло се изляха на улицата
Заедно с постепенното понижаване на температурите и достатъчната влага
Снегът в Украйна създава оптимални условия за закаляване на есенниците
Сривът при царевицата е двойно по-голям от този при пшеницата
Износът на зърно от Украйна намаля с близо 30 на сто за половин сезон
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини