Начало » Хоби земеделие » Цветарство
11.09.2017 г.

Eсента продължи необикновено дълго

Изскубете всички едногодишни цветя

Тази година поради не характерното протичане на метеорологичните прояви есента продължи необикновено дълго. Леторастите на някои от декоративните храсти не успяха да узреят. Листата дълго време останаха зелени. Това затрудява навременното изваждане на размножителния материал и настаняването му на предвидените места. Засаждането на храсти може да продължи през целия ноември. За да не се задържа излишна вода около корените, дренирайте основата на изкопаните ямки с едрозърнест пясък и дребни камъчета.
Докато широколистнити видове като рози, люляк, филаделфус, форзиция се изваждат без почва около корените, то за иглолистните е задължително да ги извадите внимателно, като се стремите около корените да остане компактна маса от почва. До засаждането техните корени трябва плътно да са обвити с тази почва. Затова, ако се налага да ги пренасяте на-големи разстояния, обвийте корените с чувал, зебло или плътна мбалажна хартия.
За да презимуват добре декоративните храсти, есенната резитба ще трябва да проведете много внимателно. Отстранете всички изсъхнали и недозрели клонки,
като се стремите да придадете симетрична форма на туфата. За розите проведете слаба резитба, за да имате възможност през пролетта спокойно да я подобрите. Всяко растение покрийте с голяма купчинка рохкава почва.
Едногодишните и някои многогодишни цветя, след изобилните валежи, започват нежелан вторичен растеж. Това затрудява събирането на необходимите семена. Затова използвайте всеки хубав слънчев ден, през който бихте могли да откъснете сухи съцветия от астри, цинии, гайлардия и други. Доизсушете ги старателно.
Изскубете всички едногодишни цветя, съберете всички растителни остатъци от двора или вилното място. Ако е имало много болести и неприятели, изгорете всичко, а получената пепел използвайте като тор. В случай, че растенията са били здрави, съберете останките на опредереното за компостиране място. Когато сте привели всичко в ред, прекопайте на дълбочина поне 30 см, без да разбивате буците. Така ще осигурите добро запасяване на почвата с влага през зимата и структурна почва за вашите цветя през сладващата година. Идеалният случай е когато разполагате с естествен оборски тор, който да разхвърлите преди обработката, за да може с прекопаването да попадне на подходяща дълбочина. Ако успеете да сторите това, през следващото лятото градината няма да има нужда от подхранване.
Вече трябва да сте приключили с изваждането на клубенолуковиците от гладиола.
Ако не сте успели, то сега е крайният срок. С тава обаче грижите не спират, а
започват. Ще трябва внимателно да ги почистите и добре да ги подсушите, за да ги предпазите от развитие на опасните болести по време на съхраняването. Най-добре е да ги подредите в щайги на два реда. При по-малки количества, може да използвате книжни кесии или надупчени пластмасови торбички. Мястото да е прохладно, а въздухът сух.

Eсента продължи необикновено дълго
4580
 

Последни материали
Виж
22 013 стопани получиха близо 102 млн. лв. по интервенцията за необлагодетелстваните райони
Някогашното поливане от Дунав няма да се върне
Г. Тахов: За напояването няма ПМС, няма бюджет, няма финансиране от началото на годината
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
В навечерието на Цветница
Ямбол кани на фермерско-занаятчийско изложение в събота
Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи
Свински шницели паприка
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини