Мандарината е характерен представител на цитрусови растения със сравнително висок декоративен ефект. За това все повече българи се престрашават да отглеждат това растение, както и доста често се използва за озеленяване на градини.
Произходът на Мандарината е от страната на изгряващото слънце - Япония. В нашите климатични условия и в условията на отглеждане в саксия мандарината може да достигне максимална височина до около 1 м. В естественото си местообитание тя може да достигне малко по-големи размери.
Декоративният ефект на растението се подсилва и от неговия цъфтеж. Видът цъфти няколко пъти през годината, като цветовете са бели на цвят. Цветовете излъчват аромат, но не толкова силен като тези на лимона. Към светлината мандарината е много взискателна. Трябва да й бъде избрано такова място, на което да бъде постоянно огряна от светлината.
Ако и се избере място, което не е осветено добре, може да се стигне до окапване на листата. Затова е хубаво да се избира място близо до прозорец.
През летните месеци този вид понася всякакви температури, но през зимата е хубаво температурите да не падат под 10ºС. По-ниски температури могат да доведат до влошаване на декоративния вид на растението, а понякога и до неговото загиване.
Мандарината е взискателна и към въздушната влажност. Изисква висока въздушна влажност. Затова през горещите летни месеци и когато растението се намира в стаи с парно или климатик, е хубаво листата му да се пулверизират (намокрят) от време на време. Това води до повишаване на въздушната влажност.
Относно поливането не трябва да се прекалява с него. Почвата винаги трябва да е умерено влажна. Преполиването води до задържане на вода около корените. Това води до загниване на корените и до влошаване на декоративния ефект на растението, а понякога и до неговото загиване. За да се предотврати задържането на вода на дъното на саксията се прави дренаж, който да отвежда ненужната вода.
Мандарина
Почвата, върху която се развива Мандарината, трябва да е лека по механичен състав и богата на хранителни вещества. За повишаване на декоративния ефект на растението и за правилното му развитие е хубаво през цялото лято и есента да се тори.
Торенето се прави за подхранване на растението, когато почвата е изчерпала хранителните си вещества. Торенето се извършва с минерални торове, разтворени във вода.
Размножаването става през цялата година, като се използват резници, които се поставят в пясък и след вкореняването се засаждат в почва.
Ако размножаването става със семена, е хубаво младите растения да се облагородят, защото иначе няма да дават плод. Препоръчително е растението да се оформя още от малко чрез резидби и да се формира една компактна корона.