Заболяването се определя като недостиг на микроелемента бор. В ябълковите плодове се появяват светлокафяви сухи ядки от корковидна тъкан. Те са рязко отделени от околната здрава част на плода. В случаите, когато раните на загиналата тъкан са близо до повърхността на плода, по него се явяват слаби вдлъбвания. При остра липса на бор листата на цялото дърво изглеждат по-бледи, върховете на леторастите загиват, по младите нарастващи плодове се явяват повърхностни корковидни пъпки, които скоро се напукват.
Общо признаците за недостиг на бор са много по-силно изразени при суша и при алкална реакция на почвата. Недостигът на бор в почвата може да бъде следствие както на измиване, така и от свързването на бора във форма, недостъпна за растенията.
Неодстигът трябва да се компенсира като се наторява почвата, пръскат се растенията с бор или се инжектират с борни съединения (при овощните). От съединенията на бора за целите на фитопатологията най-често се използва бораксът, който съдържа 12% бор. Той може да се внесе в почвата, смесен с други минерални торове. Използва се 2-3 кг/дка в зависимост от алкалната реакция на почвата и отглежданата култура. Напръскването с боракс действа по-бързо. Използва се концентрация 0,25 до 0,5% и може да се приложи като прибавка към бордолезовия разтвор. Инжектирането с по 10-20 г боракс на дърво е друга мярка, която може да се приложи с успех.