Красиви дребни цветя. Подходящи за песъчливо и огряно от слънце място. Растенията са тревисти, ниски, влачещи се. Цветовете са единични и сравнително големи. Калдаръмчето е разпространено предимно в сухите и топли райони на Южна Америка. В условията на умерения климат са незимоустойчиви. За зацветяване се използват видовете с едри и кичести цветове.
Портулаката се размножава чрез дребни, закръглени бронзово-сребристи семена. В 1 г се съдържат около 900 броя семена. Те запазват кълняемостта си до 3 години. Сеитбата се извършва през март в сандъчета в смеска от песъчлива градинска пръст. Поникналите растения се разреждат на разстояние 15-20 см едно от друго. Поливат се по-рядко и може да се наторява през 3-4 седмици с течни торове. Важно при отглеждането на калдаръмчето е изборът на подходящо място – огряно от слънце и защитено от течение и вятър. При кичестите форми се практикува размножаване чрез резници. Това се извършва през есента, когато се отрязват резниците, вкореняват се и се оставят да презимуват при 10-15 градуса. Периодът на цъфтежа е от юни до септември.
Познати са около 40 вида калдаръмчета. У нас е позната портулака грандифлора. Този вид достига на височина 15 см. Цъфти 10-12 седмици след засяването. Цветовете са полукичести с диаметър 2.5 см. Цъфтежът е продължителен на топло южно изложение от юни до септември. Растението не понася много влага. При зацветяване на сандъчета, тераси, лехи е подходящо да се комбинира с газания (летен гербер). Условията и изискванията и на двете растения са еднакви.
Видове
Сорта Калипсо – с много различни цветове, ниско, стелещо се с червеникави стъбла. През лятото се покрива богато с красиви цветове. Венчелистчетата са искрящо оранжеви, яркорозови, цикламени, жълти, червени и бели. Коприненият блясък особено ярко изпъква на слънце.
Друг сорт е Дубъл микс – с ярки розови, кичести цветове, с големина на цвета 6-8 см.