Начало » Хоби земеделие » Малката градина
11.08.2017 г.

Естественият тор - прост, ценен, необходим

Най-добрият източник на органично вещество за почвата

Крави, коне, кози, овце, кокошки, свине всички те са донори на една субстанция, фундаментална за екосистемата и силно оценявана от градинарите, които избират биологичното производство. Именно простият оборски тор се връща като главен действащ фактор в градината и на терасата, призован да изпълнява ролята, която хилядолетия наред е притежавал, преди да бъде малко позабравен с появата на синтетичните торове: да изхранва растенията, по време на техния природен цикъл – толкова важен и толкова крехък и деликатен. Който живее на полето, в тесен контакт с животните, не е толкова резервиран към тази унизителна и ежедневна материя. Той е свикнал да приема Природата във всеки нейн аспект, дори и да не е толкова... ароматен.

Спокойно: в градината и в саксията може да се използва промишлено обработеният естествен тор, изключително удобен за употреба и складиране, във вид на прах или гранули (пелети), които на практика са без миризма. И ако се долавя един аромат не точно на виолетки, струва си да го изтърпим, за да нахраним почвата възможно най-богато, дълготрайно и естествено.

Парола: плодородие Малко са растенията, които могат да живеят в бедни почви. Има видове, които живеят от нищото, но по-голямата част от земеделските култури, отглеждани за орнаментални или хранителни цели, се нуждаят от храна. Още от древността е позната ефикасността на естествения тор и на почвата, произхождаща от компостиране - естественото разлагане на органични вещества.

Животинският тор е най-добрият източник на органично вещество за почвата. Той се използва, както за нейното подхранване, така и за подобряване на условията, които предлага. Най-препоръчваният е добре узрелият конски тор (в прясно състояние той може да “изгори” растенията).

Узрелият тор, на възраст над една година, или промишлените естествени торове (чисти или смесени с минерални торове), са класическото решение на проблема на бедните и насипните почви, тъй като предоставят на корените на растенията перфектен резерв от основните хранителни вещества - предимно азот, но също и фосфор и калий.

Но това не е всичко. Една плодородна почва е също така и “добре подредена”, и по-точно, аерирана, дренирана, лека, но здрава. Органичното вещество въздейства и върху структурата на почвата, намалявайки тенденцията към уплътняване (ако е глинеста) и подобрявайки водозадържането, ако е кисела и торфена.

Естественият тор е най-добрият инструмент за подобряване на почвата, тъй като повишава нейните физични характеристики: там, където гранулометрията е песъчлива, органичната материя благоприятства създаването на стабилни агрегати и увеличава способността за водозадържане, докато при глинестите почви намалява тенденцията към спояване на земните частици. Освен това животинското органично вещество обогатява почвата с биохимични компоненти: аминокиселини, витамини, хумусни и фулвиеви киселини, които влияят върху способността на корена да нараства и да усвоява хранителните вещества./сп. Giordjinaggio – It/

Естественият тор - прост, ценен, необходим
10745
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Предстоящо
От 24 януари очаквайте 5-то издание на Менторската програма за бизнес дамите
Kubota Bulgaria: Надеждност и иновации, които движат българското земеделие напред
Насоки за кандидатстване
Голям избор за неземеделски бизнеси в 28-те области на България
Тор от портокалови кори за стайните растения
Експертизи
Още начини за борба с Черната златка
МЗХ
Готови са насоките за инвестиции в неземеделските дейности
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини