Крави, коне, кози, овце, кокошки, свине всички те са донори на една субстанция, фундаментална за екосистемата и силно оценявана от градинарите, които избират биологичното производство. Именно простият оборски тор се връща като главен действащ фактор в градината и на терасата, призован да изпълнява ролята, която хилядолетия наред е притежавал, преди да бъде малко позабравен с появата на синтетичните торове: да изхранва растенията, по време на техния природен цикъл – толкова важен и толкова крехък и деликатен. Който живее на полето, в тесен контакт с животните, не е толкова резервиран към тази унизителна и ежедневна материя. Той е свикнал да приема Природата във всеки нейн аспект, дори и да не е толкова... ароматен.
Спокойно: в градината и в саксията може да се използва промишлено обработеният естествен тор, изключително удобен за употреба и складиране, във вид на прах или гранули (пелети), които на практика са без миризма. И ако се долавя един аромат не точно на виолетки, струва си да го изтърпим, за да нахраним почвата възможно най-богато, дълготрайно и естествено.
Парола: плодородие Малко са растенията, които могат да живеят в бедни почви. Има видове, които живеят от нищото, но по-голямата част от земеделските култури, отглеждани за орнаментални или хранителни цели, се нуждаят от храна. Още от древността е позната ефикасността на естествения тор и на почвата, произхождаща от компостиране - естественото разлагане на органични вещества.
Животинският тор е най-добрият източник на органично вещество за почвата. Той се използва, както за нейното подхранване, така и за подобряване на условията, които предлага. Най-препоръчваният е добре узрелият конски тор (в прясно състояние той може да “изгори” растенията).
Узрелият тор, на възраст над една година, или промишлените естествени торове (чисти или смесени с минерални торове), са класическото решение на проблема на бедните и насипните почви, тъй като предоставят на корените на растенията перфектен резерв от основните хранителни вещества - предимно азот, но също и фосфор и калий.
Но това не е всичко. Една плодородна почва е също така и “добре подредена”, и по-точно, аерирана, дренирана, лека, но здрава. Органичното вещество въздейства и върху структурата на почвата, намалявайки тенденцията към уплътняване (ако е глинеста) и подобрявайки водозадържането, ако е кисела и торфена.
Естественият тор е най-добрият инструмент за подобряване на почвата, тъй като повишава нейните физични характеристики: там, където гранулометрията е песъчлива, органичната материя благоприятства създаването на стабилни агрегати и увеличава способността за водозадържане, докато при глинестите почви намалява тенденцията към спояване на земните частици. Освен това животинското органично вещество обогатява почвата с биохимични компоненти: аминокиселини, витамини, хумусни и фулвиеви киселини, които влияят върху способността на корена да нараства и да усвоява хранителните вещества./сп. Giordjinaggio – It/