Начало » Важно за фермера » Животновъдство
04.08.2017 г.

ЕК удължи до 2022 г. прилагането на годишна държавна помощ от 36.5 млн. лв. за хуманно отношение към свинете

sinor

В края на 2017 г. изтича крайният срок на прилагане на действащата схема на държавна помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете, съобщиха от Министерство на земеделието, храните и горите. В тази връзка съвместно с бранша е разработен проект за удължаване на тази помощ, чието прилагане ще бъде 1 януари 2018 до 31 декември 2022 г., съобщиха от министерството.

Общият бюджет е 178 857 320 лв. и ще бъде разпределен през 5-те години от срока, нотифициран (одобрен) от Еврокомисията. Годишният бюджет ще се определя с решение на управителния съвет на фонд „Земеделие“.

Помощта е нотифицирана пред Европейската комисия на 1 юли 2017 г., като в нея са запазени основните характеристики и мерки от прилагащата се понастоящем схема на държавна помощ.

С Решение на Европейската комисия от 27.07.2017 г. българската страна е уведомена, че схемата с регистрационен номер SA.48336 (2017/N) „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ е съвместима с вътрешния пазар и е допустима за прилагане, в съответствие с  член 107, параграф 3, буква в) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Целта е българските свиневъди да получат подкрепа при доброволно поетите ангажименти за хуманно отношение към животните. Те инвестират в по-широки и климатизирани помещения, като прилагат различни изисквания, свързани с качеството на фуражите и лечението на животните.

Кандидатите за този вид помощ трябва да са регистрирани по Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредба №3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Те трябва да бъдат активни стопани по смисъла на член 9 от Регламент №1307/2013 на Европейския парламент, броят на свинете майки и прасетата за угояване да съответстват на капацитета на стопанството и да нямат задължения към държавния бюджет и фонд „Земеделие“. 

ЕК удължи до 2022 г. прилагането на годишна държавна помощ от 36.5 млн. лв. за хуманно отношение към свинете
7923
 

Последни материали
Виж
Влизат в сила новите условия за подпомагане по интервенциите в лозаро-винарския сектор
Средствата са разпределени между 10 576 земеделски стопани
ДФЗ изплати 43, 5 млн. лева по НАТУРА 2000
ДФЗ преведе общо 770 хил. лева по схемата
182 земеделски стопани получиха плащания за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горските екосистеми
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Цените на храните ще паднат с 20%
Първият Магазин за хората ще отвори врати през септември
Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
Свързани материали
Виж
В края на деня
ДФЗ преведе на животновъдите 27,5 милиона лева за хуманно отношение
ДФЗ
От 22 април се кандидатства за хуманно отношение към свинете
Срещи с бранша
Над 39 млн. лв. е усвоеният ресурс за хуманно отношение при отглеждане на птици през 2024 г.
Преди Кампанията за директните плащания
До 30% може да вдигате площите за сухоустойчиви сортове след 3-та година от поетия ангажимент
По интервенцията за хуманно отношение
Подавате дневниците за паша до 31 декември
БАБХ
Само 12 животновъди са се жалвали заради неполучена подкрепа за хуманно отношение към животните
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини